VÍME PRVNÍ: Antimonopolní úřad zrušil čtyřicetimilionový nákup magnetické rezonance pro nemocnici Třebíč

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zrušil výsledky výběrového řízení na magnetickou rezonanci pro nemocnici Třebíč v hodnotě přes čtyřicet milionů korun včetně šestiletého pozáručního servisu. Současně musí nemocnice uhradit třicet tisíc korun jako náklady řízení.

Magnetická rezonance (též MR, MRI, z anglického „magnetic resonance imaging“) je zobrazovací technika používaná především ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Pomocí MRI je možné získat řezy určité oblasti těla, ty dále zpracovávat a spojovat až třeba k výslednému 3D obrazu požadovaného orgánu. Magnetická rezonance využívá silné magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí.

nemocnice Třebíč

Magnetická rezonance je velmi moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže snímkovat strukturu orgánů do nejmenších detailů. Magnetická rezonance je nezastupitelná při neurologických, ortopedických a onkologických a jiných vyšetřeních.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zrušil rozhodnutí třebíčské nemocnice o výběru firmy Siemens Healthcare a jejího přístroje magnetické rezonance „MR Siemens MAGNETOM Aera 1,5T v. 48“, jehož radiofrekvenční systém (dále jen „RF systém“) disponuje pouze 48 kanály a tedy jím nabízený systém nesplňuje zadávací podmínku týkající se požadavku na minimálně 64 kanálový systém.

Počet kanálů je zásadní pro kvalita přijímače magnetické rezonance, neboť určuje, jak velký objem dat bude možno snímat a zpracovat současně.

Antimonopolní úřad následně zrušil  všechny úkony třebíčské nemocnice jako zadavatele v zadávacím řízení, včetně rozhodnutí zadavatele o výběru dodavatele dodavatele.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna