VÍME PRVNÍ: (FOTO) Jihlava zvažuje adopci píšťal varhan chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Vedení města Jihlavy podle informací serveru Občasník posuzuje možnost adopce píšťal varhan svatovítské katedrály na Pražském hradě. Jihlava by tak pomohla zprovoznit plnohodnotné varhany, V loňském roce odstartovala národní sbírka na nový varhanní nástroj, který zvukově obsáhne celý prostor katedrály a důstojně tak završí její dostavbu. Malé a velké firmy, instituce a jednotlivci vybrali již více než 65 milionů korun.

„Energie, s jakou se tolik lidí i společností zapojilo, nás upřímně dojala. Je skvělé vidět, že naše země má společná témata, které nás dokáží strhnout a spojit, abychom učinili něco dobrého, říká kardinál Dominik Duka, který stál u zrodu celého projektu.

„Město Jihlava by bylo uvedeno na seznamu dárců v darovací listině,“ uvedla mluvčí projektu Hedvika Čepelová.

Stavba varhan pokračuje ve španělské Barceloně. Až budou dokončeny všechny díly varhan, nástroj bude v průběhu léta příštího roku postupně sestaven, ozvučen a odzkoušen. Na příští výročí státnosti by pak měl proběhnout první koncert, stále v dílně španělského tvůrce varhan. Poté bude nástroj opět rozložen, na počátku roku 2020 převezen do Česka, znovu sestaven na katedrálním kůru a definitivně intonován. V katedrále by měl stát na jaře roku 2020.

Vyjádření města Jihlavy doplníme, jakmile se ho podaří získat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna