VÍME PRVNÍ: Jihlava nabízí dvouletý pronájem vodárenského majetku města

peníze vodaStatutární město Jihlava zveřejnilo záměr pronajmout vodárenský majetek města za cenu přes sedmdesát dva milionů korun ročně. Pronájem by měl být na dva roky, do konce roku 2020.

Přestože jde o mimořádnou událost, tiskový mluvčí města Martin Kukla odmítl svolání mimořádné tiskové konference k novému vývoji situace ve vodárenství.

Nečekaný postup města při pronájmu majetku totiž může naznačovat dohodu nebo zárodek dohody s Vodárenskou a.s. jako současným provozovatelem. Vodárenskou a.s. plně vlastní Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko.

Před několika lety Jihlava ze SVAKu odešla se záměrem provozovat vodovody a kanalizace na území města samostatně. Tím začaly spory o provozování miliardového vodárenského majetku.

Kraj Vysočina zvažuje použití instutu veřejné služby a nařídit provozování vodárenského majetku města Jihlavy úřední cestou (více zde).

Statutární město Jihlava již také požádalo Kraj Vysočina o použití institutu veřejné služby, Kraj Vysočina rozhodne ještě před vánočními svátky (více zde).

Nejnovějším záměrem Jihlavy je patrně pronajmout vodárenský majetek s právem hospodaření, který Jihlava prokazatelně vybudovala a právo hospodaření svěřila Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Ovšem právo hospodaření Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko skončilo okamžikem odchodu Jihlavy z vodárenského svazku. Nejvyšší soud už konstatoval, že Vodárenská a.s. jako provozovatel majetku Jihlavy si nemůže vybírat, komu bude platit nájemné (více zde).

Záměr pronajmout vodárenský majetek Jihlavy do roku 2020 zatím vedení města Jihlavy nijak blíže nekomentovalo ani v podobě tiskové zprávy. Ani se o tom vedení města nezmínilo předchozí den na tiskové konferenci.

Současný provozovatel vodárenské infrastruktury (Vodárenská a.s.) si tak může vybrat, zda-li má zájem i nadále provozovat vodárenský majetek krajského města zdarma v rámci institutu veřejné služby nařízením Krajského úřadu Kraje Vysočina nebo v klasickém podnikatelském modelu na základě dohody s městem Jihlavou.

Vyjádření Vodárenské a.s. doplníme, pokud se ho podaří získat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna