VÍME PRVNÍ: Jihlavou proletí století, známe detaily připravované velkolepé akce

Unikátní projekt Proletí století, jehož tvůrcem je divadelní herec, zpěvák a známý kovář z Třeště Petr Píša, zapojí do oslav celé jihlavské náměstí. Velkolepá oslava 100 let od vzniku republiky vrcholí 15. září na Masarykově náměstí.

Serveru Občasník se podařilo získat podrobnosti o celém odpoledním programu ve kterém například nebude chybět možnost prohlédnout si prostory, kde bydlel a pracoval prezident T.G. Masaryk. Stačí si nasadit virtuální 3D brýle a návštěvník oslav se z jihlavského náměstívpřenese do prostor. kde se tvořily dějiny a kam se hned tak někdo nedostane. Záběry z 3D brýlí budou k dispozici i on-line  pro mobilní telefony.

Děti si budou moci prohlédnout dobovou škola  z první republiky s výkladem učitele o vzniku republiky. V dobové škole si děti vyzkouší tehdejší vyučovací pomůcky, učebnice a seznámí se netradičně s příběhem vzniku první republiky.

Další expozice nabídne prohlídku historického automobilu z roku 1918 s fotokoutkem a 3D virtuální projížďka automobilem historickou Prahou.

V dobové záložně si návštěvník prohlédne ukázku vývoje bankovky a její reálné hodnoty v čase. I s příklady co si za danou bankovku mohli lidé koupit.

Ve stylové dobové kavárně budou k vidění originální dochované recepty z okolí prezidenta Masaryka (bábovka podle maminky, oblíbená prezidentova káva atd.)

Návštěvníci se mohou těšit kromě bohatého hudebního programu, jehož hlavní hvězdou je Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, také na přehlídku dobových šatů, vozidel a přijít ochutnat jídlo z dob před sto lety.

„Divák se ocitne mezi pěti scénami, kde má každá svoji symboliku. Bereme do hry budovu samotné radnice, to je pro nás místo správy města a státu. Objekt Prioru pak bude prostorem, který trochu povypráví, jak šel čas se samotnou Jihlavou a jejími domy a ulicemi. Na pódiu se představí muzikanti, místní jednoty a spolky. Přítomný bude také „stroj času“ a magická osmička, se kterou brázdíme od začátku projektu krajem. Další scénou se stane velký objekt, který bude docela malým překvapením k těm slavným narozeninám,“ poodhalil připravený běh oslav tvůrce stého výročí republiky Petr Píša.

Večerní blok věnovaný republice a kraji rámuje od 19 hodin koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, „Československá tančírna“ Zatrestbandu a slovenských Funny Felows. Mottem oslav je pak zvolání: Stoletá republika? Nepůjde to bez publika.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna