VÍME PRVNÍ: Kraj Vysočina připravuje novou dlouholetou smlouvu s úzkokolejkou

Kraj Vysočina začíná zvažovat, jak nastaví dlouhodobé vztahy se soukromým dopravcem na úzkokolejné dráze Jindřichův Hradec-Obrataň.

„Stávající smlouva s normálně doběhne z naší strany do doby platnosti tak, jak je uzavřena. Normálně ji budeme dál plnit. Zvažujeme, jak nastavit novou pro nové období,“ uvedl radní pro dopravu Jan Hyliš.

Železniční trať Jindřichův Hradec – Obrataň (v současném jízdním řádu pro cestující značena jako trať 228) je jednokolejná úzkorozchodná regionálníželezniční trať o délce 46,0 km spojující jihočeský Jindřichův Hradec s obcí Obrataň v Kraji Vysočina, dvě sídla na větvích tzv. Českomoravské transverzálky. Propojuje hlavní trať Havlíčkův Brod – Veselí nad Lužnicí s hlavní tratí Tábor – Horní Cerekev. Podobně jako trať do Nové Bystřice vycházející ze stejného jindřichohradeckého nádraží má i tzv. „Obrataňka“ úzký rozchod koleje 760 mm.

Krajem Vysočina vede jen menší část úzkorozchodné tratě o délce asi třinácti kilometrů. „Pochopitelně nemohu mluvit za Jihočeský kraj, smlouvu chystáme jen za Kraj Vysočina,“ uvedl Jan Hyliš.

Pravidelný provoz na dráze byl zahájen v roce 1906, majitelem byla akciová společnost Místní dráha Jindřichův Hradec – Obratany, provoz zajišťovaly rakouské státní dráhy kkStB, po roce 1918 Československé státní dráhy. Od roku 1998 je majitelem železniční trati společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD).

„Nemám k tomu žádné bližší informace, uzavřená smlouva je platná do roku 2024,“ uvedl ředitel úzkokolejky Boris Čajánek.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna