VÍME PRVNÍ: Tajemník Žďáru nad Sázavou se chystá kandidovat na mandát zastupitele

Tajemník žďárské radnice Jan Havlík se chystá na dráhu místního politika. Havlík informaci potvrdil s tím, že není jasné, zda bude i lídrem nezávislé kandidátky. „Řekněme, že budu kandidovat. O pozici lídra jsme se zatím nebavili,“ uvedl Havlík.

Obecně může i tajemník radnice kandidovat v místních volbách.

„Projevil občanský zájem podílet se jinou formou na správě věcí veřejných a máme politickou svobodu, takže kandidatura je možná,“ uvedl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

V případě přijetí zastupitelského mandátu by Havlík zřejmě musel opustit post tajemníka radnice. Souběh mandátu zastupitele se zaměstnaneckým poměrem úředníka obecně není možný.

„Zatím jsem tu informaci zaslechl jen z politických kuloárů. O politickém programu nebo spolupráci jsme se spolu ještě nebavili,“ uvedl místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement (KDU-ČSL).

„Zatím jsem neměl možnost vidět žádnou kandidátku politických stran ve Žďáru nad Sázavou. Obecně platí, že jsme jako ČSSD vyjednávali po volbách se všemi subjekty,“ uvedl lídr žďárské ČSSD a náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Lídryně hnutí ANO Ludmila Řezníčková odmítla informaci blíže komentovat s tím, že je na dovolené.

„Je to pro mě problém v etické rovině. I to, co nezakazuje zákon by měla úředníkům zakazovat etika profese úředníka. Když chci kandidovat v místních volbách, tak bych měl složit funkci tajemníka ještě než zahájím volební kampaň. Přijde mi divné, když tajemník radnice dělá politickou kampaň a zároveň úředničí. Tajemník radnice by měl být nestranným za každých okolností,“ prohlásil radní Radek Černý (ODS).

„Vnímám to jako etický problém podobně jako kolega Černý. Pan tajemník s námi sedí na radě města jako úředník a zároveň proti nám kandiduje ve volbách jako politický soupeř. Samozřejmě ctím možnost, že kandidovat kdokoliv,“ uvedl radní Martin Mrkos (Žijeme Žďárem).

„Poslední vzepětí starých klientelistických struktur,“ řekl poslanec Radek Zlesák (ANO).

„Překvapuje mě, že tajemník úřadu může kandidovat v místních volbách, aniž by musel podat výpověď z pracovního poměru vysoce postaveného úředníka. To mi přijde docela problematické,“ řekl zastupitel Tomáš Augustýn (TOP09).

Vyjádření starosty Zdeňka Navrátila doplníme, pokud se ho podaří získat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna