VÍME PRVNÍ: Události v parlamentu: Chystá se demonstrace i v Jihlavě?

demonstraceZvolení poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise na kontrolu GIBS může mít dozvuky i v Jihlavě. Na sociálních sítích se na demonstraci svolávají odpůrci kontroverzního rozhodnutí poslanců.

„Tak mezi 18:00 a 20:00 na Masarykově náměstí. KOMOUŠ NEMŮŽE VÉST GIBS !!!!!,“ stojí doslova v jedné z výzev ke shromáždění na náměstí.

Karolina KoubováPodle neoficiálních informací se skutečně chystá i demonstrace v Jihlavě. Na sociálních sítích demonstraci svolává zastupitelka a lídryně uskupení Forum Jihlava Karolína Koubová.

„Na akci se nevztahuje ohlašovací povinnost, radnice přesto informaci o události oficiální cestou dostala“, uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Shromažďovací právo patří k základním lidským právům zakotveným v mnoha mezinárodních úmluvách. Právo na svobodu shromažďování na veřejných místech je jedním z nejdůležitějších politických práv.

Situaci na náměstí budou sledovat i hlídky městské policie. „Opatření budou taková jako na předvolebních mítincích,“ uvedl ředitel městských strážníků Jan Frenc. Ředitel Frenc připomněl, že místo demonstrace je pod stálým dohledem kamerového systému městské policie Jihlava.

Na náměstí se očekává účast několika stovek lidí. Policie ČR je v kontaktu s pořadateli akce. „Bude posílena hlídková činnost, jsme připraveni přijmout opatření, pokud dojde k rušení veřejného pořádku,“ informoval ředitel územního odboru Jihlava plukovník Petr Petr.

Reakce místních politiků

Občasník zjišťuje a průběžně aktualizuje vyjádření místních politiků k plánované demonstraci:

Radek Popelka (ANO), náměstek primátora:

Popelka„Vzhledem k tomu, že je na dnešek svolán pracovní seminář zastupitelstva na téma zimák a náměstí, tak na demonstraci pravděpodobně nepůjdu. To, ale neznamená, že mi zvolení pana Ondráčka nevadí. Vadí a hodně. Nemám nic proti řadovým členům KSČ ani dnešní KSČM. Kolegy z Jihlavského zastupitelstva považuji za normální slušné lidi. Jenže pan Ondráček dostal tu čest prohovořit po úspěšném zákroku v tehdejší stranou a cenzurou nasáklé televizi a to jak mi určitě pamětníci potvrdí, se nepovedlo jen tak někomu.

Stydím se za rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.“

———————————————————————————-

Aleš Urban, místopředseda ČSSD Vysočina

„Je to dobře, takovéto občanské iniciativy jsou vítány. Jsem proti tomu, aby byl právě tento člověk předsedou komise. Pokud nedokáže reflektovat svoji minulost. Je smutné, že se to stalo. Tečka.“

———————————————————————————-

Vít Kaňkovský, poslanec (KDU-ČSL)Kaňkovský

„Mám povinnost jako zastupitel města se zúčastnit dnešního jednání Zastupitelstva v Třešti, ale demonstraci považuji za důležitou, tak řeším, zda bych se jí mohl alespoň krátce zúčastnit.“

———————————————————————————-

Patrik Priesol, předseda Strana Zelených Jihlava

„Na Národní třídě byly tehdy v roce 1989 dvě skupiny lidí. Jedni bojovali za svobodu a druzí je za to mlátili. A dnes ta druhá skupina získává významné politické funkce. Tomu říkáme jasné NE! Hlasovací koalice populistů z ANO, fašistů z SPD a komunistů z KSČM představuje vážné ohrožení demokracie. Zvolení Zdeňka Ondráčka do funkce šéfa komise pro GIBS je neakceptovatelné! A proto se demonstrace zúčastní i celá řada členů a členek Zelených. Ne udavačům, fízlům a mlátičkám.“

 ———————————————————————————-

Monika Oborná, poslankyně a předsedkyně ANO Vysočina

Oborná„Veřejnost má možnost se vyjadřovat a projevovat své názory i tímto způsobem. Pokud se někteří lidé rozhodli demonstrovat, je to jejich právo a já to plně respektuji. „

 

———————————————————————————-

Radek Zlesák, poslanec a místopředseda ANO Vysočina

„Poslance Ondráčka jsem svým hlasem do čela komise nepodpořil. Z jeho volby nemám dobrý pocit.“

———————————————————————————-

bekeDavid Beke, předseda ODS Jihlava

„Společnost zapomíná. Historie se relativizuje a pokud se z ní i ti, kteří ji nepamatují nepoučí, jsme odsouzeni si ji zopakovat. Dnešní doba velmi zhrubla, slušnost se stala chráněným druhem, symboly a úcta k nim vyhasíná. Je potřeba plamínek naděje ke změně udržet a pomoci mu přetrvat i třeba formou veřejného protestu. Rád jej podpořím.“

———————————————————————————-

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna