VÍME PRVNÍ: Záchranné službě chybí lékaři, na Žďársku a Novoměstsku hrozí změna rozsahu služeb

Zdravotnické záchranné službě na Vysočině chybí zhruba desítka lékařů.  V reakci na nedostatek lékařů může být především na Žďársku a Novoměstsku zaveden celodenní systém Rendez-vous (RV) výjezdu vozů zdravotnických služeb, který se zatím používá jen k výjezdům v nočních hodinách.

„Je to zatím v návrhu, kdy by se situace v nedostatku počtu lékařů vyvinula tak, že bychom nebyli schopni obsadit současný počet lékařských posádek. Změna by si však vyžádala nějaký čas k provedení potřebných změn.“ podotkla ředitelka záchranky Vladislava Filová.

Situaci na Vysočině v současné době zatím daří řešit díky obětavosti lékařů a dohodám o pracovní činnosti zajistit požadovaný rozsah služeb.

„V celé České republice chybí asi šest set lékařů záchranné služby,“ sdělil ředitel Asociace záchranných služeb ČR Marek Slabý.

 Stále častěji ale budou k dopravním nehodám vyjíždět posádky bez lékaře, složené jen z lékaře a zdravotnického záchranáře. Současné sanitní vozy totiž umí odesílat informace o zdravotním stavu pacienta jako datovou zprávu přímo do nemocnice.  Lékař na základě datových informací může pomáhat záchranáři „na dálku“.

„Úroveň znalostí a výcviku záchranářů se rapidně zvýšila, rozhodně to nelze srovnávat se situací minulých let,“ dodal Slabý.

Personální situaci lékařů záchranky na Vysočině by pomohl řešit nábor nových lékařů s motivačním náborovým příspěvkem ve výši až tří set tisíc korun a uzavřenou smlouvou na čtyři roky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna