Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Prioritní autobusové linky na Havlíčkobrodsku

Autobusové linky v okrese Havlíčkův Brod, jejichž rozvoj bude Kraj Vysočina sledovat:

– Chotěboř – Golčův Jeníkov (S:30)

Linka bude zajišťovat radiální přepravní vztahy směřující do Chotěboře a Golčova Jeníkova a dále do středních Čech. Hlavní význam linky však bude spočívat v meziregionálním spojení. V Golčově Jeníkově bude linka vytvářet směrovou vazbu s rychlíky do Čáslavi, Kutné Hory, Kolína a Prahy. Linka bude vedena přes Novou Ves u Chotěboře a Vilémov, o víkendu bude obsluhovat také městys Uhelná Příbram.

– Leština u Světlé – Ledeč nad Sázavou

Cílem linky bude plnit úkoly v zajištění radiálních přepravních potřeb obyvatel cestujících do Ledče nad Sázavou. Původně Kraj Vysočina uvažoval, že tato linka by byla přípojná od rychlíků z Prahy, které by nově zastavovaly v žst. Leština u Světlé (přičemž Kraj Vysočina by v úseku hranice kraje – Světlá nad Sázavou již neobjednával osobní vlaky). Tento koncept se však nepodařilo projednat, a proto v Leštině budou dle možností zajištěny alespoň vazby na osobní vlaky ve směru Čáslav.

– Světlá nad Sázavou – Humpolec

Kromě radiálních přepravních vztahů Světlé nad Sázavou s Dolním Městem, stejně jako Čejova s Humpolcem, bude linka plnit úkoly v oblasti meziregionálních přepravních potřeb ve spojení do Středočeského kraje, neboť ve Světlé nad Sázavou bude vytvořena směrová vazba s rychlíky z Prahy. Ačkoli toto spojení Humpolce s Prahou bude rychlejší než přes Havlíčkův Brod, stále nebude moci konkurovat komerčním autobusovým linkám provozovaným po dálnici D1. Protože Kraj Vysočina bude usilovat o vedení této linky přes Lipnici nad Sázavou, která je významným turistickým cílem, domnívá se, že nabídka tohoto spojení bude úspěšná, a to také z důvodu rozvoje průmyslu v Humpolci a obnově sklářství ve Světlé (které představují růst pracovních příležitostí a z něj vyplývající nárůst přepravní poptávky).

autobus

– Havlíčkův Brod (S:00) – Habry

hlavním cílem linky je zajištění přepravních potřeb obyvatel severní části okresu ve směru Havlíčkův Brod, kde budou v taktovém uzlu zajištěny přípoje do všech směrů.

– Havlíčkův Brod (S:00) – Lípa – Úsobí – Jihlava

Jedná se o další linku, která musí být provozována, neboť zajišťuje pĜepravní potĜeby v území, které spáduje jak do  Havlíčkova Brodu, tak do Jihlavy, ačkoli se tím značně omezuje význam trati č. 237.

– Havlíčkův Brod (S:00) – Polná

Linka bude plnohodnotně napojovat město Polná do uzlu Havlíčkův Brod, čehož se dosud nepodařilo dosáhnout.

– Chotěboř – Ždírec nad Doubravou (L:30) – Žďár nad Sázavou (S:30)

Jedná se o další spojovací linku, která ve zkratce nabídne spojení z pardubicko-královéhradecké aglomerace do Krucemburku, Vojnova Městce a atraktivních oblastí západního Žďárska v okolí Škrdlovic a Velkého Dářka až do Žďáru nad Sázavou, a to směrovou vazbou s osobními vlaky na trati č. 238 ve Ždírci nad Doubravou.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna