Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Prioritní autobusové linky na Pelhřimovsku

V  přepravní směru Pelhřimov – Humpolec – Havlíčkův Brod bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní autobusové linky Havlíčkův Brod – Humpolec – Pelhřimov. Linka bude umožňovat napojení na železnici v Havlíčkově Brodě, kde bude vytvořen přestupní uzel (S:00) na dálkové vlaky. Linka bude vytvářet společně s plánovanou linkou Jihlava – Pelhřimov – Pacov, linkou Pelhřimov – Červená Řečice – Čechtice – Praha, linkou Pelhřimov – Kamenice nad Lipou – Jindřichův Hradec a linkou Pelhřimov – Počátky – Žirovnice – Jindřichův Hradec přestupní uzel X:30 v Pelhřimově. Do uzlu v Pelhřimově budou směrovány místní autobusové linky z okolních obcí, obdobně jako místní autobusové linky z okolních obcí do uzlu Havlíčkův Brod. Páteřní linka bude provozována v intervalu 120/60 (přepravní sedlo/špička v pracovní dny). Plánované zajištění dopravní obslužnosti o víkendech je šesti páry spojů denně.

autobusV přepravním směru Pacov – Pelhřimov – Jihlava  bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní autobusové linky Jihlava – Pelhřimov – Pacov. Páteřní linka bude spojovat města Jihlava, Pelhřimov a Pacov a bude umožňovat napojení na dálkové vlaky směr Brno a vlaky směr Havlíčkův Brod. Linka společně s dalšími plánovanými páteřními linkami směr Jihlava bude vytvářet přestupní uzel X:30 v Jihlavě a obdobně přestupní uzel X:30 v Pelhřimově. Do uzlu v Jihlavě budou směrovány místní autobusové linky z okolních obcí směřující do Jihlavy a okolní obce dojíždějící do Pelhřimova do uzlu (X:30) v Pelhřimově. Interval provozu páteřní linky bude 120/60 (přepravní sedlo/špička v pracovní dny). Plánovaná víkendová obsluha je pěti páry spojů.

V přepravním směru Pelhřimov – Kamenice nad Lipou – Jindřichův Hradec bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní autobusové linky Pelhřimov – Kamenice nad Lipou – Jindřichův Hradec. Linka bude umožňovat přestupy v Jindřichově Hradci, kde bude vytvořen přestupní uzel (L:00) a společně s ostatními plánovanými páteřními a obslužnými linkami uzel X:30 v Pelhřimově, kam budou směrovány místní autobusové linky z okolních obcí. PáteĜní linka bude provozována v intervalu 120/60 (přepravní sedlo/špička v pracovní dny). Plánované zajištění dopravní obslužnosti o víkendech je čtyřmi páry spojů v sobotu i v neděli.

Do budoucna bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní linky Jihlava – Humpolec v pravidelném intervalu 120/60 (přepravní sedlo/špička v pracovní dny), která bude tvořit přestupní uzel S:00 ve Větrném Jeníkově, kde bude možné přestupovat na obslužné autobusové linky z okolních obcí a zpět, a tím zajistí spojení s oběma městy ORP, případně umožní přestup na další návaznou dopravu v uzlu (X:30) Jihlava. Dále se počítá se zavedením jednoho páru spojů v čase dopravní špičky jedoucího po dálnici D1, který umožní rychlý přesun v době největší přepravní poptávky. Plánovaná víkendová doprava je čtyřmi páry spojů v sobotu a čtyřmi páry spojů v neděli.

Z důvodu velké poptávky bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní linky Pelhřimov – Červená Řečice – Čechtice – Loket u Čechtic – Praha. Bude vytvořen přestupní uzel v Křelovicích pro možnost přestupu z okolních obcí obslužnými linkami a spolu s dalšími plánovanými obslužnými linkami přestupní uzel v blízkosti obce Loket (vazby Ledeč n. S. – Praha/Pelhřimov).

Do budoucna bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní linky Pelhřimov – Počátky – Žirovnice – Jindřichův Hradec. Obě krajní města jsou ORP, a přesto, že se nejedná o nejrychlejší plánované spojení mezi nimi, je tento přepravní směr důležitý z hlediska přepravní poptávky. Jedná se o propojení linek Pelhřimov – Počátky – Žirovnice a Počátky – Žirovnice – Jindřichův Hradec. Na lince bude vytvořen přestupní uzel L:00 v Jindřichově Hradci a přestupní uzel X:30 v Pelhřimově. Víkendovou obsluhu bude zajišťovat linka Pelhřimov – Počátky – Žirovnice – Popelín – Jindřichův Hradec v počtu 5 páru spojů denně (jak v sobotu, tak v neděli).

Významnou napájecí linkou bude spojení Kamenice nad Lipou – Žirovnice – Počátky – Horní Cerekev, která bude u nádraží v Horní Cerekvi navazovat na rychlíky do Jihlavy a Brna.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna