Vodárenský poker se hraje o stamilionové dotace ze státního rozpočtu

kapkaMezi Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) a Statutárním městem Jihlavou se hraje vodárenský poker o státní peníze.  Z částky státní dotace ve výši 94 710 203, 29 je proplaceno 79 381 379,29 na rekonstrukci stok v krajském městě. Do konce léta musí SVAK Jihlavsko a Statutární město Jihlava uzavřít dohodu dvou vlastníků sousední vodárenské infrastruktury.

Riziko vrácení dotací

Bez uzavřené dohody dvou vlastníků hrozí Statutárnímu městu Jihlava vrácení částky téměř devadesáti pěti milionů korun zpět do státního rozpoču. Plus sankce ve výši sta procent. Celková sankce ve výši téměř sto devadesáti milionů korun. Vodárenská stavba je sice postavena, pro chybějící dohodu ale není zkolaudována.

Vratka za Sráznou

Statutární město Jihlava už vrátilo státu dotaci ve výši 4,4 milionu korun. Vodárenská stavba na Srázné ulici nebyla zkolaudována v termínu stanoveném ROP Jihovýchod.

Neuplatněná pětadvacetimilionová vratka DPH

Město Jihlava zatím neuplatnilo u Finančního úřadu nárok na vrácení DPH ve výši kolem pětadvaceti milionů korun.  Většinu této částky může stále Jihlava uplatnit v rámci tzv. „testování DPH“. Tříletá lhůta už začala běžet.  Město Jihlava nevytváří protiplnění v podobě výběru vodného a stočného u dokončeného díla rekonstrukce vodárenské infrastruktury.

Chybí financování údržby

Mimorozpočtové fnancování obnovy jihlavských vodovodů a kanalizací mělo být financováno z každoročního nájmu ve výši dvaasedmdesát milionů korun od Vodárenské a.s. Tento nájem stále plyne do pokladny SVAK Jihlavsko zřejmě v podstatně nižší výši.

Rizikem jsou další sankce

Vodoprávní úřad jihlavského magistrátu může uložit městu Jihlava sankce ve výši milionů korun za nezkolaudovanou kanalizaci. O případu „Dohnalová versus Dohnal“- čtěte zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna