Výborný (ČSSD): Hlasování „zdržel se“ používají koaliční zastupitelé jako formu odporu

Vratislav VýbornýNáměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný je politickým architektem současné koalice ve vedení města Jihlavy. První část rozhovoru najdete zde. Současná koalice prožívá složité období krize vládnutí místní politiky.

Jaká bude role Miroslava Tomance v koalici ve vedení města. Vstoupí do ní?

Tomu nevěřím. Miroslav Tomanec prohlásil, že koaliční prohlášení klidně podepíše a podpoří všechny smysluplné věci v Jihlavě. A jsme u toho, čemu říká pan Tomanec smysluplné věci. Takže bude vydírat koalici.Podle toho, jak se prezentoval na prvním svém zastupitelstvu se teprve rozbíhal.

Dvaadvacetkrát se přihlásil na červnovém zastupitelstvu o slovo, spočítali jsme to na Občasníku (více zde)?

Zneužívá technické poznámky pro debatu. Technická připomínka je procedurální věc. Musíme v tomto poupravit jednací řád zastupitelstva. Na pana Tomance bude zřejmě platit jediná věc, a to věta: „Děkuji za Váš názor, další příspěvek?“ Snaha o debatu vede k nekonečnému řetězu názorů a odpovědí. A těchto debat si pan Tomanec vysloveně užívá.

Dá se ze společného postupu ČSSD a opozičního hnutí ANO u plánování rekonstrukce zimního stadionu dovozovat možnost nové koalice v Jihlavě?

Hnutí ANO je pro ČSSD nejsilnější možný partner v zastupitelstvu. Máme obě strany stejný počet hlasů, tedy osm. S tichou podporou komunistů by mohla vzniknout nová koalice. Nebo se dohodneme s lidovci na vládním modelu společné koalice. Uvidíme, co udělají krajské volby. Podle tvorby krajské koalice ve vedení Kraje Vysočina se dá odhadnout i budoucí koalice v Jihlavě. Jednobarevný model na kraji asi nebude, menšinový asi taky ne. Jestli nezatáhnou naši koaliční partneři na jihlavské radnici za brzdu, tak nevidím jinou cestu než koalici s hnutím ANO.

Cítíte u koaličních partnerů na jihlavské radnici vůli oživit koalici?

Spíše vůli být u moci, ale za nic neodpovídat. Sedět ve funkcích a vyžadovat další a další podklady. Na Zastupitelstvu nebo na Radě města zazní argument, že jsou špatně připravené podklady, proto nejde rozhodnout. Radní sice pečlivě čtou podkladové materiály, ale místo aby hned zvedli telefon a žádali vysvětlení, tak to nechají až na jednání Rady města. Tam to vytáhnou a začnou se vyptávat. Obdobně je to na zastupitelstvu. Je to povídání místo rozhodování. Pak se zastupitelé místo rozhodování zdržují hlasování a to je věc, kterou rád nemám. Zastupitel má rozhodnout. Zdržet hlasování se má ve chvíli, kdy má rozporuplné pocity. Hlasování „zdržel se“ koaliční zastupitelé používají často jako jemnou formu odporu k návrhům koalice.

Který koaliční partner je dnes na konci června nejbližší pro ČSSD?

To je těžké. V každém uskupení jsou lidé kteří chtějí i nechtějí spolupracovat. U Fórařů je osamocený Kolář, paní Koubová je s Tomancem v zádech a nechci spekulovat, kdo z té dvojice má větší vliv na toho druhého a pak je tam Kolař mladší, takový nezávislý zastupitel. Lidovci se mi jevili jako názorově kompaktní, umí hlasovat jednotně, když se domluví. A ODS je také názorově rozštěpená: pan Hynk a Huňáček se plně nesmířili, že nejsou v Radě města.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů