Výprodej obecních pozemků v Telči: Sdružení Oživení podalo podnět státnímu zastupitelství

tužka penízeV Telči se odehrál výprodej městských stavebních parcel za zlomek tržní ceny před zraky všech zastupitelů. Pozemek nakonec výhodně skoupil třeba radní za ODS nebo rodina od místostarosty za KDU-ČSL.

Prodej samotný byl s největší pravděpodobností neplatný. Konečné slovo bude mít státní zastupitelství.

V květnu 2014 stavební zaslala společnost STANER radním města Telč nabídku na odkup 4360 m2 budoucích stavebních pozemků. Nabídla, že pozemky koupí za účelem “bytové výstavby”, že opraví cestu a chodník a udělá potřebné přípojky. Nabídla cenu 1,090,000,- Kč, kterou městská rada schválila a doporučila zastupitelstvu, které schválilo prodej na poslední schůzi těsně před komunálními volbami 2014.

Za jeden metr čtvereční tedy kupující zaplatil cca 250,- Kč. Pokud k prodejní ceně připočteme i náklady na chodník, cestu a přípojky (které po konzultaci se stavaři odhaduje sdružení Oživení na cca 645,000,- Kč), vyjde nám cena, za kterou STANER koupil stavební pozemky zhruba za 400,- Kč/m2.

Podle znaleckého posudku poptaného ministerstvem vnitra se však cena obvyklá v daném místě a čase u pozemků investorsky nepřipravených (jako tomu bylo v tomto případě) pohybovala okolo 900,- Kč za metr! U pozemků zasíťovaných pak 1,200,- Kč.

Z pohledu občanského sdružení Oživení šlo o absolutně neadekvátní prodejní cenu, kdy pozemek, který měl stát alespoň 3,9 milionů Kč, prodalo město investorovi za milion jeden! Podle sdružení Oživení byl prodej obecních nemovitostí neplatný.

Nyní jsou na místě již postaveny čtyři rodinné domy. Majiteli jsou mimo jiné nynější radní Telče za ODS JUDr. Petr Podsedník s manželkou, kteří podle informací z katastru nemovitostí pozemek o výměře 1198 m2 koupil od společnosti STANER za 776,000,- Kč, tj. 647,75 Kč/m2. Dům mu navíc stavěla přímo společnost STANER.

Dalším ze zajímavých majitelů je i manžel neteře dlouholetého radního a aktuálního místostarosty Telče Pavla Komína, který dle informací z katastru nemovitostí pozemek o výměře 1058 m2 koupil od společnosti STANER za 665,000,- Kč, tj. 628,54 Kč/m2. Komín o převodu původního pozemku na STANER v roce 2014 sám hlasoval.

„Všechny kroky týkající se prodeje pozemků v Telči činilo zastupitelstvo města zcela v souladu s platnými právními předpisy. Proto obvinění uvedená v článku zcela odmítám. Správný postup po procesní stránce potvrdilo i Ministerstvo vnitra. Ve věci stanovení ceny pozemku v současné době probíhá řízení, v jehož rámci předkládáme řadu relevantních dokumentů, které jednoznačně potvrzují správný postup zastupitelstva města. Zveřejnění výše uvedených informací před ukončením řízení považuji za zcela účelové a poškozující jak město, tak i dotčené zastupitele. Jsem přesvědčen, že se zastupitelé ničeho nezákonného nedopustili a že to bude i následně potvrzeno právě probíhajícím řízením,“ uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna