Vysočina uvidí kontroverzní výstavu o vyhnání německých obyvatel

Vysočina uvidí kontroverzní výstavu o osudech Němců vyhnaných z Československa v květnu 1945 s názvem „Pomalu začalo být zase dobře“.Příběhy vyhnanců z Jihlavska byly znovu  v posledních letech prozkoumány  díky novým přístupům k znovuotevřené historii.

Rok 1945 – první zastávka výstavy

Od příchodu do Dolního Rakouska, žádali a prosili vyhnaní obyvatelé z Vysočiny o střechu nad hlavou, jídlo a oděv. Žili nadějí na návrat, úzkostí a strachem, z toho co jim osud ještě přinese. Prožívali obavy z reakcí lidí v Rakousku: z odmítnutí i pomoci. Jejich další život začínal v ubytovnách i stodolách farmách v pohraničním Rakousku.

Život v Rakousku začínali jako vyhnanci jen s nejnutnějšími věcmi daleko od míst, kde žili a umírali jejich prarodiče. Jako rodiče se snažili svým dětem vytvořit nový domov. Zprvu museli skrývat i svůj osud vyhnaných Němců.

Výstava ukazuje výpovědi tří desítek svědků ze všech koutů Moravy a Čech do Dolního Rakouska. Od dětství „tam v Čechách“ a jejich další životy vyhnanců v Rakousku i profesních úspěchů. Jejich vzpomínky, bolest i touhy, ale také o možnostech současné spolupráce s místy jejich dětství a mládí. Jejich návštěvy do staré vlasti, kontakty s současnými obyvateli.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna