Výzva vedení Jihlavy: památku Palacha uctěme u pomníku Plocka!

Vedení města Jihlavy adresovalo občanům města další z řady výzev publikovaných na webu města. Tentokrát se výzva týká padesátého výročí upálení Jana Palacha v lednu 1969. Památku Jana Palacha vedení města uctí u pomníku Evžena Plocka na jihlavském náměstí.

„Společně s pozvánkou mi také dovolte Vás požádat – Česká republika letos oslavuje 30 let od Sametové revoluce – pokud se nemůžete v daný termín k pomníku Evžena Plocka dostavit, najděte si čas alespoň na položení květiny k památníku kdykoli během jara, abychom společně v krajském městě Vysočiny vytvořili místo, které tuto památku náležitě a důstojným způsobem uctí,“ stojí v prohlášení vydané úředníky Kanceláře primátorky.

Jihlavský občan Evžen Plocek byl reformním komunistou původem z katolické rodiny. Na Velký pátek navštívil Evžen Plocek cestou ze zaměstnáni své rodiče. Poté odešel na jihlavské náměstí.

Zde se okolo 18. hodiny polil ředidlem. Cestou k budově okresního výboru KSČ odhodil dva složené papíry s texty: „Pravda je revoluční – napsal Antonio Gramsci“ a „Jsem pro lidskou tvář – nesnáším necit – Evžen“.

Před sídlem KSČ škrtl sirkou. Ředidlo se vznítilo. Protože na náměstí stály houpačky a kolotoče, lidé se nejdříve domnívali, že jde o nějakou pouťovou atrakci. Až po chvíli přispěchali na pomoc a byl odvezen do jihlavské nemocnice.

Přes mnohé překážky se pracovníkům Motorpalu podařilo uspořádat v Jihlavě veřejný pohřeb. V tisku se o sebeupálení Evžena Plocka kromě dvouřádkového oznamení neobjevilo ani slovo.

Přímo primátorka města vydala výzvu občanům města k pomoci s úklidem městských chodníků (více zde) nebo výzvu k šetření pitnou vodou (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna