Za střet zájmů vysočinského lídra Faltýnka (ANO) má Česko vracet dvacet milionů korun

Lídr vysočinské kandidátky hnutí ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek zasedal v dozorčí radě fondu, který rozděloval evropské dotace. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně.

„Problém ohledně Faltýnka si uvědomil i ministr a miliardář Andrej Babiš. Poté, co případ začala řešit Evropská komise, Faltýnek opustil jak Státní zemědělský intervenční fond, tak ke konci roku i vedení Agrofertu. Na pokutě, kterou má Česká republika platit z peněz daňových poplatníků, to už ale nic nezměnilo,“ píše server Neovlivni.cz .

V parlamentních volbách se na Vysočině očekává „souboj Titánů“: Babišův stranický zástupce Faltýnek se střetne s hejtmanem Jiřím Běhounkem. Vysočina a jižní Čechy jsou jediné regiony,kde v minulých krajských volbách obhájila ČSSD post hejtmana.

Vyjádření Evropské komise:

„Komise nekomentuje a nemá žádné připomínky k domácí kandidatuře a politice.

Není zde žádný další tlak ze strany Komise na Českou republiku ve věci uvedené pokuty. Evropská unie má velmi jasná pravidla o tom, jak by měly být vynaloženy peníze společné zemědělské politiky a jakým způsobem by měly být tyto výdaje řízeny. Úlohou Komise je zajistit, aby členské státy řádně spravovaly fondy. Jedná se o postup tzv. Clearance of accounts (chvalování účetních závěrek), o kterém Komise přijímá rozhodnutí několikrát ročně.

Vždy uplatňujeme obecnou zásadu ochrany práv subjektu (auditee) tím, že nezveřejníme podrobné informace až do konce řízení.

Nekomentujeme žádné případy před přijetím rozhodnutí.“

Ivana Purmová, mluvčí Evropské komise

Reakce a stanoviska vysočinských politiků zjišťujeme.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna