Žádost obyvatel Jihlavy: zrušte zastávku MHD před naším domem!

Vládne nám zastávka MHD! Obyvatelé Žižkovy ulice si stěžují zastupitelům Jihlavy na nové poměry, které před domem vytvořila zastávka MHD.

„My se snažíme procházet domů, ale kolikrát se musíme ptát lidí, jestli by nás pustili do domu.Před domem je neustále nepořádek rozbité flašky, odhozené plasty, papírky, nedopalky od cigaret a spoustu dalšího nepořádku. Snažíme se to uklízet, ale už je toho moc,“ stojí ve stížnosti zastupitelům města.

Obytný dům potřebuje opravit fasádu domu, podle jeho obyvatel to ale nemá význam, protože lidé se opírají o dům botami, tělem, dělají si bar z parapetů, dokonce sedí v okně, odkládají si věci do oken, pijí alkohol v okně a to proto, že čekají na spoje autobusu.

„Policie prý nemůže nic dělat a posílá nás na odbor dopravy a odbor dopravy zase na policii. Nikdo nemůže nic dělat,to nám radši vymění byty nebo nám navrhují, abychom si koupili venkovní žaluzie a zavřeli se .Opravdu nevíme jestli nás berou taky jako občany Jihlavy a nebo vidí zisk, že tu nastupuje spoustu lidí,“ pokračuje dopis zastupitelům města.

Když zastávka vznikla a nebyli o tom občané informováni ani písemně ani slovně. Dnes slyší, že s tím nejde nic dělat.

„Ráno od 5.10h začínají jezdit autobusy a jezdí jeden za druhým obrazně řečeno.Někdy za 15minut ,někdy jeden a hned nato další.To ještě je další zastávka naproti přes silnici.To znamená ,že to tu je jako na autobusovém nádraží.I když máme plastové okna tak to nejde neslyšet.Příjezd autobusů způsobuje pískání brzd,rozjezdy hučení motorů a hlavně lidé co tu čekají tak se nudí a doslova okupují náš dům.Víte my máme celý dům okna do ulice a nemůžeme to neslyšet,“ píší obyvatelé Fibichovy ulice.

Dům je čtyři metry od zastávky a okna má na úrovni stojících cestujících,  lidé ze zastávky koukají obyvatelům do oken. Nikde takhle položená zastávka není.

„Jestli chcete a nevěříte ,že to takhle není ,tak vám propůjčíme byty abyste to zažili na vlastní kůži,“ končí stížnost obyvatel Fibichovy ulice.

Vyjádření Magistrátu města Jihlavy:

Na podzim loňského roku radnice slíbila obyvatelům domu, že zastávku přesune před SŠ stavební.
V průběhu přípravy žádosti o stavební povolení se začala scházet vyjádření a stanoviska, přičemž dva dotčené orgány stání správy byly proti, dále byli proti správci komunikace, správa veřejné zeleně a dopravní podnik. Krajská hygienická stanice podmínila přesun hlukovou studií, přičemž z konzultací vyplynulo, že studie s vysokou pravděpodobností „nevyjde“, protože rozjíždějící se plynový autobus svým hlukem ovlivní celý sousední bytový dům a hluk se bude odrážet od protějších vysokých budov SŠ stavební a bytového domu.
Na zastávce od jara 2017 už nezastavují spoje po 22. hodině, od prosince přestaly zastavovat autobusy od 17 do 8 hodin. Další úpravy se zde nepřipravují.
Na červnové jednání zastupitelstva půjde návrh na zrušení zastávky. Zastupitelé budou muset rozhodnout, zda se přikloní ve prospěch stěžovatelů, nebo se přikloní k zájmům obyvatel okolních bytových domů. Denně je tu obrat 300 až 400 cestujících. Návrhů na řešení bylo několik, ale byly odmítnuty ještě před tím, než se je podařilo uskutečnit a vyzkoušet.
Situaci by mohla pomoci nová plánovaná zastávka v Hradební ulici. Na její vybudování je vydáno územní rozhodnutí. Investorem zastávek by měl být Kraj Vysočina. Zastávka bude vhodná především pro meziměstské spoje, ale mohly by sloužit i pro městskou hromadnou dopravu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna