Zapomenutá železnice: Jindřichův Hradec-Telč-Hrotovice-Brno

 V minulém století bylo postavení železniční dopravy na dopravním trhu nesrovnatelně silnější než dnes. Železnice byly jediným pozemním mechanizovaným systémem – vysoce kapacitním, dostatečně rychlým a relativně levným.

Jejich národohospodářský význam byl stěžejní, což si stát uvědomoval, a tak železnice všemožně podporoval a dokonce stavěl z vlastní iniciativy, což bylo v těch dobách vzácným úkazem. Koncem 80. let 19. století byla síť hlavních tratí v Království Českém (z 95% soukromých) prakticky dokončena a území Čech bylo pokryto rovnoměrně.

Jedním z těchto projektů byla místní dráha z Jindřichova Hradce přes Telč do Jaroměřic nad Rokytnou a výhledově přes Hrotovice do Brna. O stavbu dráhy se velmi zasazoval poslanec František Staněk jako předseda přípravného komitétu pro stavbu místní dráhy. Roku 1900 se stal starostou města Strmilov a velmi se snažil o vybudování železnice do Strmilova.

Dráha o klasickém rozchodu 1435mm měla začínat v Jindřichově Hradci nebo v Jarošově (úspora tří kilometrů trati). Napojení nové místní trati v Jindřichově Hradci se nesmělo nijak dotknout provozu c. a k. státní drah a provozu úzkokolejky, což byla podmínka stavebního rady Karla Čiháka z železničního oddělení zemského výboru království českého.

Založení trati směrem na Mrákotín a Telč mělo mít očekávaný efekt v založení nových průmyslových závodů a kamenolomu.

Sklonové poměry na trati byly velice nepříznivé: trať by od Strmilova (563 m.n.m) stoupala k Palupínu (615 m.n.m) a odtud klesala do údolí pod Skuhrovým mlýnem (580 m.n.m.) a pak stoupala do Studené (650m.n.m.).

Sporným se stal požadavek města Jaroměřice nad Rokytnou, aby napojení na Telč a Jindřichův Hradec vedlo přímou trasou přes Lesonice, nikoliv přes Moravské Budějovice. Plánování trati mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou a Telčí bylo zastaveno.

Pro provoz trati JIndřichův Hradec-Telč se počítalo s nákupem čtyř lokomotiv serie 178, které v roce 1918 přeznačily České dráhy na řadu 422.0.  Tento typ lokomotivy byl vyprojektován pro horské dráhy, lokomotivy uvezla vlak o hmotnosti 110 tun ve stoupání 23 ‰ rychlostí 22 km/h. Díky svým schopnostem získala lokomotiva přezdívku „malý býček“.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů