Zástupce velitele jihlavské Stb zpronevěřil peníze protikomunistického odboje

Státní bezpečnost se snažila rozkrývat činnost ilegálních skupin protikomunistického odboje i prostřednictvím vlastních volavčích sítí. Odhodlaní odbojáři často nevěděli, že proti komunistickému režimu pracují pod dohledem Státní bezpečnosti a jejích agentů. Rozsáhlá volavčí síť existovala v Jihlavském kraji především v pohraničí k zachycování pokusů o útěk do zahraničí.

Estébák provokatérem

Například nadporučík Václav Dáňa navštívil po Únoru 1948 v roli nepřátelského agenta usedlost v pohraničí, jejíž majitel byl podezřelý z převádění osob přes hranice. Dostalo se mu pomoci. Provokační akce se zdařila, později byl majitel usedlosti zatčen Státní bezpečností.

Vytáhněte z odbojářů peníze!

Na podzim roku 1949 nařídil šéf expozitury Václav Dáňa svému agentovi, aby z odbojové sítě zkusil získat nějaké peníze. Odbojáři skutečně poskytli svému kolegovi padesát tisíc korun na pořízení vysílací stanice, později další peníze  na podporu manželek zatčených odbojářů. Celkem třiašedesát tisíc.

Proflámované peníze

Brzy si Státní bezpečnost všimla bujarého nočního života ženatého důstojníka Dáni se seržantkou Semerákovou. Flámovali po jihlavských barech Lavange a Grandhotel. Semráková ukazovala cizím osobám svou pistoli. Když Státní bezpečnost prověřovala zprávy informátorů o nočních flámech Dáni po jihlavských barech, přišlo se na nesrovnalosti ve vyúčtování výdajů na činnost volavčí sítě. Chybělo asi třináct tisíc z peněz od odbojářů z Dačic. Státní bezpečnost si předvolala k výslechu agenta i důstojníka Dáňu. I když se snažil vinu svést na agenta, nadřízeným bylo vše jasné. Dáňa spotřeboval na soukromé flámy služební peníze získané z volavčí sítě v Dačicích.

Propuštěn pro manželskou nevěru

Aby Státní bezpečnost zakryla skutečný důvod propuštění zástupce velitele jihlavské Státní bezpečnosti Václava Dáni, byl Dáňa nejprve přeložen do Liberce. Teprve z Liberce byl propuštěn ze služebního poměru a na výzvu předsedy vlády Zápotockého odešel pracovat do dolů jako úderník. Do služeb Státní bezpečnosti se vrátil roku 1956.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna