Zastupitel Kourek (ANO) prosazuje myšlenku snížení poplatku za odpad

Radek Kourek (ANO)

Kdo třídí, bude možná v blízké budoucnosti platit nižší poplatek za vyvážení popelnic. Opoziční zastupitel Radek Kourek (ANO) představil myšlenku třídění odpadu metodou „od dveří ke dveřím“. Domácnosti, které se do projektu zapojí, mohou získat slevu z poplatku za odpad. Třídění odpadu v domácnostech totiž snižuje městu náklady na pravidelné svozy domovního odpadu i jeho skládkování.

“ Přihlášení do projektu bude dobrovolné, obyvatele Jihlavy motivujeme k zaevidování např. slevou na poplatcích,“ naznačil zastupitel Kourek na stránkách hnutí ANO.

Při vývozu popelnice s tříděným odpadem totiž bude teoreticky možné sejmout čárový kód a tím sledovat produkci domovního odpadu ve webové aplikaci. A podle množství vyprodukovaného odpadu i vypočítat případnou slevu na poplatku za domovní odpad.

„Z pohledu města Jihlavy je potřeba začít řešit problém v oblasti odpadového hospodářství co nejdříve. Hlavním důvodem je zákaz skládkování směsného komunálního odpadu po roce 2024. K tomuto datu musí celá Česká republika vyřešit problém, jak naložit s více než polovinou produkovaných komunálních odpadů, které jsou dnes ukládány na skládky,“ uvedl zastupitel Kourek pro webové stránky hnutí ANO.

Když obyvatelé pomohou svému městu se starostmi s odpadem, mohou se těšit na slevu z poplatku za odpady – ilustrační obrázek

Četnost svozu odpadu se počítá 1x za měsíc papír a 1x za 14 dní plasty. Bude nutné pořídit další auto, ale tento náklad bude vykompenzovaný ušetřenými výdaji za likvidaci směsného komunálního odpadu. Současná svozová vozidla Služeb města Jihlavy mají univerzální výsypník a bude je možné využít.

„Stávající kontejnery o objemu 1100L na papír a plasty na veřejných stanovištích se ponechají. Občané budou moci využívat obou možností. Projekt “d2d” se zaměřuje na oblasti Jihlavy s rodinnými domy, které mají horší dostupnost k velkým kontejnerům na tříděný odpad, toto chceme změnit. Motivací tedy bude nejen pohodlné třídění přímo u domu, ale i již zmíněná sleva na poplatcích,“ dodal zastupitel Kourek (ANO).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna