Zažaluje Rantířov Kraj Vysočina za povolení galvanovny?

otazníkKvětnové zastupitelstvo obce Rantířov má na programu jednání i projednání možností dalšího postupu kolem provozu galvanovny v obci.

Obec má v podstatě jedinou možnost dalšího postupu: podat soudní žalobu na úředníky Kraje Vysočina, kteří potvrdili správnost postupu jihlavského stavebního úřadu.  Proti pravomocnému rozhodnutí krajských úředníků už není možné odvolání, pouze soudní přezkum úředního rozhodnutí.

Obec Rantířov sama poskytla kladné vyjádření při posuzování podnikatelského záměru v procesu EIA, v průběhu úředního povolování ale otočila o sto osmdesát stupňů a vyjadřovala negativní námitky.

V průběhu úředního povolování provozu galvanovny obec Rantířov uplatňovala především hlavní námitku nesouladu podnikatelského záměru s územním plánem obce, který v dané lokalitě připouštěl pouze drobnou výrobu.

Obec Rantířov žádala jihlavský stavební úřad o vytvoření definice, co přesně znamená pojem „drobná výroba“ podle územního plánu.

Stavební úřad ale nemá za povinnost vytvářet obecně platné definice, pouze posuzuje soulad záměrů jednotlivých stavebníků s územním plánem obce. Stavebník galvanovny dodal stavebnímu úřadu kladná vyjádření dotčených orgánů i s potřebnými razítky, proto stavební úřad stavbu povolil v dané lokalitě.

Spor o galvanovnu poškodil dobré jméno obce Rantířov především v úřednických kruzích. Obec razantně uplatňovala námitky na úředních jednáních, obviňovala šéfa jihlavského stavebního úřadu z podjatosti. Když dnes obyvatelé obce při úředních jednáních prozradí bydliště, že „jsou z Rantířova“, často vidí zděšení v očích úředníků.  Často se díky pečlivosti úředníků v obavách ze stížností úřední jednání až neúměrně prodlouží.

Květnové zastupitelstvo obce tak může znamenat definitivní „úřední klid zbraní“ nebo naopak najmutí komerčního právníka k sepsání soudní žaloby. Vše mají v rukou zastupitelé obce.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna