Žďár nad Sázavou řeší soužití obyvatel a chráněných ptáků: Občan vidí stříkanec, vidí kavku a už je pro něj pachatelem!

Co s chráněnými ptáky ve městě? Kolem stovky chráněných ptáků hnízdí v místní čtvrti Stalingrad. Kavky jsou na sídlišti přítomné už od jeho založení, stížnosti se podle informací  žďárské radnice objevují až v posledních letech. Přitom populace kavky na Stalingradě je v hnízdním období dlouhodobě stálá.

Podle názoru žďárské radnice to může souviset s tím, že část domů byla v minulosti zateplená a hnízdiště kavek trvale zničená, kavky se proto zkoncentrovaly do několika posledních domů.

Ve žďárské čtvrti Stalingrad objevují hlasy obyvatel pro ochranu kavek. Ne všichni obyvatelé tedy sdílí vůči kavkám nevraživost do té míry, že by je chtěli omezovat. Hlasitě se ale ozývají pouze ti obyvatelé, kterým kavky vadí. o Je také zajímavé, že na sídlišti najdete spoustu krmítek pro ptáky, které nepochybně využívají i kavky.

Kavka je snadným cílem stěžovatelů. Na rozdíl od špačků či jiných ptačích druhů je na sídlišti stále přítomná a je vzhledem k velikosti a barvě snadno viditelná. Občan vidí stříkanec, vidí kavku a už je pro něj pachatelem!

Kavka je oprávněně zákonem chráněným druhem a to je třeba respektovat za všech okolností. Pro ochránce přírody Prioritní je prioritní zachování stávajících hnízdišť kavky a snaha o osvětu obyvatel sídliště Stalingrad . Z o Kavky na sídlišti Stalingrad byly a budou, záměrně je vyhnat nelze.

Příležitostně lze ulevit situaci umístěním budek na veřejné objekty či bytové domy, kde budou obyvatelé ochotní (třeba na straně domů s méně okny).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna