Zemřel generál Imrich Gablech (1915-2016)

Ve věku 101 let zemřel ráno 16.12. 2016 generál Imrich Gablech. Zprávu oznámil ministr obrany Martin Stropnický.

Generál Gablech během 2. světové války bojoval spolu s polskými piloty. Později se stal leteckým dispečerem v RAF, kde se pověstným stalo jeho bezchybné navedení na přistání stovky bombardérů vracejících se z boje během pouhé hodiny.

Je držitelem mnoha domácích i zahraničních vyznamenání. V roce 2009 mu byl prezidentem Václavem Klausem propůjčen Řád bílého lva.

O odkaz československých letců RAF pečuje vysočinský spolek Czech Spitfire klub. Jeho předsedu Zdeňka Sádeckého zpráva o úmrtí generála Gablecha velmi zasáhla.

“ Bude mi scházet jeho osobitý humor a břitké komentáře dění okolo nás. Velice jsem si ho vážil jako člověka, vojáka a přítele. Jestli jej lze charakterizovat jedním slovem, tak pro mě je, byl a bude ztělesněním vlastence. Něčeho, co se dnes z naší konzumem naplněné společnosti vytrácí. Přes veškerá protivenství nezatrpkl. Byl ztělesněním hodnot, kterých si bohužel přestáváme vážit a o které můžeme snadno přijít.A to by bylo zlé,“ řekl předseda Czech Spitfire klubu Zdeněk Sádecký.

Na sklonku života pobýval generál Gablech v Havlíčkově Brodě. „Odešel člověk, který byl pro nás vzorem,“ řekl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

 

Upřímnou soustrast rodině a čest jeho památce!

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna