Primátorka a lídr STANu se obviňují ze lží o napadení zastupitelky

Incident z jihlavského náměstí s fyzickým napadením zastupitelky Miroslavy Berkové kandidátem Starostů a Nezávislých má dohru v podobě slovního souboje primátorky Karolíny Koubové (Piráti a Fórum Jihlava) a kandidáta na primátora Radka Hoška (STAN).

Celý spor dvou lídrů se točí kolem rozmluvy na chodníku před Českým rozhlasem a jejich rozhovoru o celém incidentu.

„Radku, po setkání v rozhlase jsi mi řekl, že se Mirce ozveš, nic takového se nestalo. Informaci o incidentu jsi dostal hned druhý den, ale neozval ses jí. Řekla jsem ti, že incident je na kameře, ne že s ním disponuji. Městská policie ho předala policii státní a ta to vyhodnotí, to je zcela mimo mě. Řekla jsem, že to nechceme medializovat, ale stálo se to i bez nás, takže není možné dál mlčet. Přijde mi velmi zajímavé, jaký směr to nabírá, takřka učebnicový. Napadená je nařknutá z toho, že si vymýšlí, že to neohlásila včas, už jsem slyšela i to, že to byla její provokace. V mém světě se lidi vzájemně nebijí, silnější se zastávají slabších a oběti se nedává útok za vinu. A je jedno, jestli je to v úterý nebo v únoru není před volbami,napsala primátorka Koubová na sociální síti.

„Karolíno, nahoře v Rozhlase ses mě před panem Kopeckým i Paulem zeptala, jestli mám minutu a můžu s tebou mluvit. Sešli jsme dolů, stáli jsme na chodníku pod Třemi knížaty. Řekla jsi, že kampaň vedeme přísně, že se tvým koaličním partnerům nelíbí, že poukazujeme na věci, které se nepovedly, že to snižuje náš koaliční potenciál. Řekl jsem ti na to, že nazývám věci skutečně pravým jménem, že neprahnu po teplém místě na radnici jako ostatní. Když jsem říkal, jestli ti nepřijde vtipné, co teď někteří tví koaliční partneři před volbami předvádí, smála ses a řekla jsi, že se mnou souhlasíš, když jsme se bavili o konkrétních případech, co před volbami dělají a hlásají. A pak jsme se dostali k Mirce Berkové. Znovu jsem ti zopakoval, jak to bylo, že jsem se s panem Tomancem viděl hned v pondělí na pohřbu a že popřel celou situaci. Říkal jsem ti to stejné, co jsem psal v odpovědi na mail, který od tebe přišel. V něm jsem nabídl Mirce Berkové setkání, říkal jsem ti, že na ni ani nemám číslo, ale že až s ní budeš mluvit, je v mailu uvedené moje číslo a že se má ozvat. Od té doby žádná reakce od nikoho z vás nepřišla. Ty jsi jasně řekla, že záznamy z kamer osobně máš. Vyzval jsem tě, ať mi je pošleš. O policejním vyšetřování jsem nevěděl, ani ty jsi o něm nemluvila. Potom jsi začala Mirku Berkovou omlouvat, že nemá gramotnost a neumí se na sociálních sítích a internetu pohybovat. Říkala jsi, že nemáš zájem to medializovat. Je nesmysl cokoliv tutlat, pojďme s věcmi ven, ať víme, kde je skutečně pravda,“ odpověděl primátorce kandidát na primátora Radek Hošek.

“ Karolíno, opravdu má člověk nosit na setkání s tebou diktafon, abys nemohla převracet obsah rozhovorů? Dobře víš, že jsem kdysi byl jeden z posledních naivních lidí, co věřili, že nelžeš,“ reagoval Hošek.

“ Tak to máme vzájemně velmi obdobný pocity. Jak už tady někde padlo, je to celý otázka důvěry, a tu jsi dokonale pohřbil. Ale zase je to pro mě škola, děláš to vlastně stejně, jako to dělával Mirek Tomanec, to překroucení reality je úžasný. Dobrá parta. Proč já se vlastně divím..,“ odpověděla primátorka Koubová.

Do debaty lídrů se zapojil i Miroslav Tomanec:

“ Karolíno, primátorko,velice prosím, brzdi už.Protože napsat v této souvislosti, že i ty jsi čelila mé agresi, není nic jiného než lež.Mluvili jsme totiž spolu za poslední rok a půl pouze jednou telefonicky, když jsi mně volala po zastupitelstvu, na kterém jsem složil mandát. A to bylo od tebe ve stylu …“ …co jsem si to dovolil…“ Od té doby jsme se jenom dvakrát nebo třikrát minuli na ulici, nebo v garáži bez jakékoliv konverzace. Tak jaká agresivita?Vůbec nezakrývám, že mezi místními Piráty a mnou panuje napětí. Nebývalo tomu tak vždy – v počátcích PC na Matky Boží jsem tam přece normálně docházel. Ale zlomilo se to.A to je právě to – pořád se řeší jenom důsledek a nikde ani slovo o příčině. O té mlčíte. A to je i pravý důvod toho, proč jste si mně zablokovali, abych se nemohl hájit.Když jsem na jaře loňského roku odešel ze zastupitelstva, měl jsem v hlavě už jenom myšlenku politické penze, nechtěl jsem se už nikde po tom obrovském zklamání z tebe,ale samozřejmě také ze sebe, nijak aktivně angažovat.A tak mně to vydrželo asi tři čtvrtě roku. Do té doby, než jsi se rozhodla vzít si naši společnou úspěšnou značkou a dát jí Pirátům. Tedy politické straně, se kterou jsme neměli nikdy nic společného. Naprosto bych pochopil, kdyby jsi jenom odešla k Pirátům a pokračovala tam dál. Stejně tak, pokud by jsi pokračovala v nezávislém Fóru, tak jak bylo založeno. Ne – ty musíš udělat něco takového. Svévolně si přivlastnit něco co jsem vymyslel, spoluzaložil a přes deset let trpělivě budoval. A že by tě napadlo to alespoň se mnou probrat, dohodnout se… nikoliv. Značka Fórum Jihlava nepatří ani tobě,ani mně, ani žádné straně – byla vymyšlená a budována jako značka místních nezávislých občanských aktivistů.Pokoušel jsem se to s jednotlivými Piráty napřed v klidu probrat. Odpovědi mně byl vždy jenom odmítnutí a výsměch. Pokoušel jsem se vám to psát, odpovědi mně byla blokace.Ale to je minulost. Z hlediska budoucnosti už nepodstatná – je třeba řešit co je teď. A já nemám zájem pokračovat v těchto šarvátkach, které žádné straně nic pozitivního nepřinesou a z hlediska budoucnosti města ani demokratického veřejného života vůbec nejsou důležité. Píšu to jenom proto, abych osvětlil souvislosti a vyvrátil lež, že jsem agresivní na primátorku. Proto chci tyto věci ukončit.Jako vstřícný krok bych se chtěl tímto Pirátům omluvit, pokud vzali mé chování vůči ním jako agresivní. Platí to i pro paní Berkovou – samozřejmě s výjimkou soboty – tam si opravdu nejsem ničeho vědomý a pevně věřím, že se mně podaří se očistit, i kdyby to mělo trvat roky.A tebe – ke které žádná omluva nesměřuje, protože není za co – bych chtěl vyzvat k jednání, na kterém bychom tyto naše společné lapálie ukončili. Měl jsem to udělat už dávno – stejně tak jsi to ale mohla udělat ty, jsi primátorka, výše postavená a dobře víš, jak jsem na Fóru lpěl. Bytostně. A přesto jsi podnikala tyto kroky.Ale neudělalas to a tak to tímto činím já. Lepší pozdě nežli později,“ napsal na sociální síti Tomanec.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů