Mayerová (Čapí hnízdo): S Agrofertem jsme měli smlouvu o strategickém partnerství

Dotační manažerka projektu Čapí hnízdo Jana Mayerová zodpověděla dotazy Občasníku ke způsobu řízení projektu a vztahům k rodině Andreje Babiše.

Kdo Vás jako manažerku projektu Čapí hnízdo úkoloval, kontroloval plnění úkolů a hlídal plnění závazných termínů projektu? Komu jste byla zodpovědná z titulu funkce manažerky? Jaký jste měla ve funkci manažerky Čapího hnízda vztahy s rodinnou Andreje Babiše?

Jana MayerováPředstavenstvo má zákonem jasně definované pravomoce – a kontrolovali jsme se navzájem. Náš úkol byl jasný a ten jsme měli dokončit, jinak by nás mohla odvolat valná hromada, která má tyto kompetence – ale například nemůže mluvit do obchodního vedení společnosti. A to skutečně nik nedělal.

Odpovídala jsem předsedovi představenstva, s kterým jsem věci konzultovala a na valných hromadách jsme informovali zástupce akcionáře. Takhle to skutečně fungovalo, i když si dnes kde kdo mysli cokoliv.

Na kontrolních dnech, na které jsem zpočátku chodila pravidelně, aby náhodou nedošlo k něčemu co by bylo v rozporu s podmínkami dotace, jsem nikoho z rodiny nepotkala – až později, když už to začínalo nabírat trochu obrysy a největší bahno ( v pravém slova smyslu, bez holínek jsem nikdy nevyjela z domu) opadlo ,tak se občas objevila Monika (manželka) a řešila s architekty záležitosti týkající se zejména interiérů.
S Agrofertem jsme měli smlouvu o strategickém partnerství, kterou měl i ROP k dispozici, takže když někomu připadá divné, že se na staveništi občas objevoval p.Babiš, tak mně to přijde naopak velice logické. Navíc, já ho tam nikdy nepotkala – v souvislosti s dotačním projektem. Je totiž potřeba rozlisovat dotační projekt a objekt farmy jak je dnes. Jenom část (cca třetina) byla částečně spolufinancována z evropských fondů a tudíž jenom na tuto část se vztahovaly podmínky dotace. Farma zaznamenala od doby prvního nápadu jejího zrodu obrovské změny.  Pokud bych věděla, že se rozroste do současných rozměru, rozhodně bych to na dotaci nedoporučila, protože podle mého názoru je to již dnes ekonomicky přeinvestováno. Ale původní projekt, jak byl  v roce 2008 předlozen k dotaci, měl reálnou návratnost a udržitelnost – nezapomínejme, že v té době ( 2008) byla poptávka po podobných areálech obzvlášť v blízkosti Prahy. Vím to, protože jsem na několika  podobných zařízeních měla ustájené koně a dokonce i žila. Ostatně, to byl hlavní důvod proč jsem se do toho celého zamotala. A taky splňoval podmínky malého a střednho podniku a mělo to tak být i v budoucnu.

To že dnes „všichni“ vědí, jak to ve skutečnosti bylo je skutečně pozoruhodné. Hlavně ti experti, kteří se k projektu měli možnost vyjadřovat z titulu své funkce či už na ROP anebo následně na Ministerstvu financí. Nik s tím neměl problém.

Ještě musím zmínit jednu skutečnost, že když se o Farmě mluví jako o školícím středisku Agrofertu, tak mně to vždy nadzvedne že židle. Tohle jsme nikdy nechtěli! Ani to tak nebylo myšleno. Ostatně když by bylo, tak nebylo nic jednoduššího než si zažádat o výzvu z Ministerstva průmyslu a obchodu, která byla v té době taky otevřená o školící středisko a tam jsme mohli získat až 150 mil a žadatelem mohla být téměř kterákoliv z firem Agrofertu a nemuseli se dělat žádné šachy s vyčleňováním společnosti z koncernu. 
Vztahy jsem – z mého pohledu, měla s rodinou p.Babiše dobré, ačkoliv jsem až do jeho řeči ve sněmovně nevěděla přesně,  kdo je majitelem akcií. Předpokládala jsem, že je to 5 lidí – tj 4  děti a manželka – jelikož když někdy nato přišla řeč  tak se řeklo, to řešte s právníkem, mne to nezajímá.

Celá tato situace mně jen utvrzuje v domněnce, že to co se hraje je mnohem vyšší hra než si umíme představit a že jednoduše p.Babiš nesedí do obrazu premiéra jakého by si představovali světové velmoci. Holt, má svůj názor, zkušenosti a nedá se uplatit. Vzpomeňte si na seriál – jistě pane premiére. Když hledali premiéra, hledali někoho nevýrazného, bez vlastního názoru a dobře ovlivnitelného. Samozřejmě, celý seriál je možné brát s nadsázkou. Ale po letech které jsem strávila ve státní správě se obávám, že je věrným odrazem skutečnosti.

Dotační manažerka projektu Čapí hnízdo Jana Mayerová poskytla Občasníku vyjádření ke své dlouhodobé nemoci (více zde) i vyjádření k výrokům senátora Wagenknechta (více zde). Vyjádřila se i k informacím o účasti Andreje Babiše na kontrolních dnech (více zde), policie se k ní chovala při výsleších korektně a profesionálně (více zde). Vysvětlila i použití služebních emailů společnosti Agrofert (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů