VÍME PRVNÍ: Jihlava uspěla se žalobou na Ministerstvo vnitra, Kraj Vysočina musí rozhodnout

kruh vodaStatutární město Jihlava uspělo s další ze série vodárenských žalob na ministerská rozhodnutí. Tentokrát Krajský soud v Brně zrušil verdikt Krajského úřadu Kraje Vysočina o tom, že není příslušný rozhodovat spor o vlastnictví privatizovaného vodárenského majetku. Rozhodnutí Kraje Vysočina podpořilo i Ministerstvo vnitra jako odvolací orgán. Jihlava uspěla až se správní žalobou u Krajského soudu v Brně.

Listopadový verdikt Krajského soudu v Brně vrací celý spor o dva roky zpátky.

Krajský úřad Kraje Vysočina je na základě soudního verdiktu oprávněn celý spor soudit a rozhodnout o nároku Jihlavy na vlastnictví privatizovaného vodárenského majetku na území města. Jedná se největší část majetku, který si nárokuje krajské město nárokuje po odchodu ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

Podle členských stanov má odcházející člen vodárenského svazku nárok na vypořádání majetku do šesti měsíců. K předání majetku ale nikdy nedošlo, Jihlava se domáhá úředního vydání majetku do svého vlastnictví.

Soudy vynesly již několik verdiktů ve prospěch krajského města. Například si provozovatel vodárenského majetku vybudovaného a vlastněného městem Jihlavou nemůže vybírat, komu bude platit nájem po té, kdy skončil pronájem majetku Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Právo hospodaření totiž SVAKu Jihlavsko zaniklo odchodem Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (více zde).

Krajský úřad vzhledem ke složité situaci ve vodárenství zvažuje vyhlášení vyjímečného stavu a přikázání provozování vodovodů a kanalizací z moci úřední (více zde).

Svaz vodovodů a kanalizací se snaží ze všech sil udržet provozování Jihlavy svou dceřinou vodárenskou společností, hraje se i o ceny vody v Polné a Dobroníně. Voda do těchto obcí teče trubkami, jejichž vlastnictví přejde do rukou Statutárního města Jihlavy (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů