Zpravodajec Suledr hlásil z Itálie přesuny Němců k hranicím ČSR už 11.3.1939

suledrArmádní zpravodajci Československé republiky měli v březnu 1939 poměrně přesné informace o mohutné koncentraci německých motorizovaných sil na říšskoněmeckých dálnicích směrem k hranicím ČSR. Z italského města Miláno tyto poznatky hlásil do Prahy inspektor Generálního ředitelství dálnic Stanislav Suledr. První hlášení bylo z italského Milána dne 11.3.1939, druhé o den později.

 

Inspektor Generálního ředitelství dálnic Stanislav Suledr byl původní profesí zpravodajský důstojník. Na konci třicátých let byl profesorem všeobecné taktiky na Vysoké škole válečné v Praze. V době mobilizace roku 1938 byl přidělen do Brna, později byl náčelníkem štábu 19. divize v Třebíči. Od konce ledna 1939 byl penzionován a nastoupil na Generální ředitelství dálnic v Praze.

 

Suledrova inspekční cesta skrz Německo do Itálie se konala pod záminkou technické prohlídky říšsko německých a italských dálnic z pověření generála Eliáše. Konala se v době od 9.-16.3.1939.

V době Protektorátu Čechy a Morava byl Stanislav Suledr příslušníkem štábu Krajského velitelství Obrany národa Praha – jihovýchod a náčelník štábu Ústředního vedení Obrany národa.  Byl zatčen 1.6.1944, dva měsíce byl vyslýchán v Petschkově paláci.  Odtud byl 24.7.1944 odeslán do pankrácké věznice kde byl vězněn až do 7.2.1945,  kdy byl převezen do terezínské Malé pevnosti. Zde se dožil osvobození a 7.5.1945 se ve zuboženém stavu vrátil domů (vážil 45 kg!). Druhého dne byl převezen do vinohradské nemocnice, kde 30. července 1945 přes veškerou péči lékařů podlehl skvrnitému tyfu, jímž se v Terezíně nakazil.

Odvážná špionážní akce pplk. Suledra z března 1939 je popsána v memoárech jiného důstojníka generálního štábu. Vzpomínky měli vyjít knižně roku 1968. Těsně před tiskem je ale Státní bezpečnost zabavila a uložila do archivu Ministerstva vnitra.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů