Antimonopolní úřad řeší dvě odvolání jihovýchodního obchvatu Jihlavy

Kraj Vysočina a vybraná společnost Metrostav Infrastructure se odvolali proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v řízení o veřejné zakázce na jižní část jihovýchodního obchvatu Jihlavy.

Metrostav Infrastructure dodavatelem obchvatu Jihlavy, část JIH | Dopravní  noviny

Antimonopolní úřad konstatoval, že Kraj Vysočina jako zadavatel nedodržel zásadu transparentnosti, když učinil závěr o splnění podmínek technické kvalifikace vybraným dodavatelem (Metrostav Infrastructure), aniž by disponoval dostatečně průkaznými podklady.

„Proti prvostupňovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci zadávacího řízení na obchvat Jihlavy byly podány dva rozklady, a to zadavatelem a dodavatelem Metrostav Infrastructure a.s.. O rozkladech bude rozhodovat předseda ÚOHS,“ uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Kraj Vysočina, byl nucen zrušit v dubnu 2021 první soutěž na jihovýchodní obchvat Jihlavy z důvodu průtahů v řízení, které způsobilo napadání zakázky ostatními uchazeči. Hrozilo, že nebude možné čerpat finanční dotace, které má Kraj Vysočina k dispozici. Druhé výběrové řízení bylo vyhlášeno 21.5. 2021. Smlouva měla být podepsána v září 2021, stavba zahájena v říjnu 2021, zprovozněna do 30. 6. 2023 a dokončena do 31.8. 2023.

“ Velmi mě mrzí, že se JV- obchvat ještě nezačal stavět. Udělal jsem pro to maximum, ale odpovědnost již nese nové vedení kraje. Dělení obchvatu na dvě části a dohadování se mezi Krajem Vysočina a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže nepovažuji za správné. Obchvat se měl již dávno začít stavět a to jako jedna část. Kraj Vysočina pomalu přichází o 300 milionovou dotaci a trpí všichni řidiči a obyvatelé Jihlavy,“ uvedl lídr opozice a poslanec Martin Kukla (ANO).

„Kraj Vysočina je přesvědčen, že ve věci vyhlášení, administrace i hodnocení a posouzení splnění podmínek účasti v rámci výběrového řízení veřejné zakázky na dopravní stavbu II/602 Jihlava – JV obchvat, část JIH postupoval správně. I přesto bude Kraj Vysočina respektovat rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci přezkoumání úkonů zadavatele učiněných při zadávání veřejné zakázky „II/602 Jihlava – JV obchvat, část JIH“. Tomu odpovídají i kroky Rady Kraje Vysočina, která zrušila rozhodnutí o výběru dodavatele a vrátila tak veřejnou zakázku do fáze posouzení,“ stojí v tiskovém prohlášení Rady kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů