Cider vyrobí z ovoce příroda s jemnou pomocí člověka, říká farmář Novák ze statku pod Javořicí

Udělat z nealkoholického moštu jemně alkoholický cider je jednodušší než se může zdát. Farmář Filip Novák ze Statku pod Javořicí , nadšenec řemeslné výroby cideru, radí důvěřovat tomuto přírodnímu procesu a příliš do něj nezasahovat.

„Když necháte přírodu dělat svou práci, získáte lahodný nápoj pro osvěžení při práci na zahrádce,“ říká farmář Novák. To že vám něco zkvasí může být podle farmáře Nováka ceněná proměna. „Přítomná je samozřejmě i “burčákovitá” fáze, chce to čas a ideálně nějaký ten sklípek, ale lednička může být také dobrým pomocníkem,“ říká o procesu výroby farmář Novák.

Na statku pod vrchem Javořicí má farmář Novák ovocný sad, ze kterého vybírá jablka pro svůj lahodný nápoj. „Nejde o to udělat dobrý cider, jde o to, neudělat špatný cider. Nemůžete vylepšit ticho, to je přírodní jev. Cider je nápoj vzniklý přírodním procesem kvašení, který lze ovlivnit jen tak, aby nedopadl špatně. Chuť cideru dodá příroda,“ vysvětluje farmář Novák.

Kurzy řemeslné výroby ciderů na statku pod vrchem Javořice učí farmáře, jak vyrobit z domácího ovoce lahodný nápoj. „Do jisté míry je výroba ciderů umělecké dílo přírody, které ovlivníte jen tak, aby dílo nedopadlo špatně. Cider vytvoří sama příroda,tím že určí chuťový profil. Chcete-li vyrobit ten nejlepší cider, musíte zajistit, aby ovoce bylo správně zralé,“ vysvětluje farmář Filip Novák.

Cider je již dlouho oblíbeným nápojem napříč kulturami a staletími. Od svých raných počátků u Řeků a Římanů až po současné oživení na scéně řemeslných nápojů se tento nápoj vyráběný hlavně z jablek vyvíjel, přičemž si zachoval svou základní funkci.

„Cider lůsobí jako osvěžující nápoj při zemědělské práci na zahrádce, zachováte si čistou hlavu na práci a zároveň si vychutnáte jeho skvělou chuť,“ říká farmář Novák.

Vyrobit si vlastní Cider z domácích jablek z vlastní zahrádky je podle farmáře Nováka věcí především šikovnosti a zručnosti. „Přírodní procesy fungují už od dob starých Řeků a Římanů stále stejně. Stačí vytvořit vhodné podmínky a máte z nealkoholického moštu jemně alkoholický cider,“dodal farmář Novák.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů