Decroix (ODS) podporuje demokratický bulvár Hong-Kongu
Členka zahraničního výboru Poslanecká sněmovny Parlamentu České republiky Eva Decroix přiveze do Jihlavy na besedu o lidskoprávní situaci v Hongkongu aktivistu Samuela Chue.
Samuel Chue je policejně vyšetřován policií Číny za podněcování k odtržení, spolčení s cizími zeměmi nebo cizími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti a podezřelý z porušení „ hongkongského zákona o národní bezpečnosti “ . Je prvním cizím občanem a nečínským státním příslušníkem podezřelým z provinění proti zákonu o národní bezpečnosti Číny.
Samuel Chue ve filmu „The Hong Konger“ vypráví příběh mediálního magnáta Jimmy Laie, který se ocitá v hledáčku státu a musí si vybrat mezi obranou dlouhotrvajících svobod Hongkongu nebo vlastní svobody. Ujištěn pekingským přístupem „jeden národ, dva systémy“, velká část prosperity a svobody Hongkongu pokračovala – dokud pod vedením čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nenastal hmatatelný posun. Když Čína ustoupila ze své politiky „jeden národ, dva systémy“ a začala do Hongkongu dosazovat pro-pekingské vůdce, Jimmy Lai se stal vedoucím hlasem proti represivní politice. Jimmy mohl uprchnout, ale rozhodl se zůstat a pochodovat po boku milionů svých hongkongských kolegů na obranu svobody a demokracie. Brzy byl zatčen a uvězněn.
Apple Daily Taiwan byl jedním z hlavních médií na Tchaj-wanu, který vstoupil na tchajwanský trh z Hongkongu v roce 2000. Apple Daily Taiwan se vyznačoval silným komerčním zaměřením na drby o celebritách, politicích a veřejných osobnostech, včetně vedení týmu paparazzi pro každodenní shromažďování informací. Apple Daily Taiwan se také stal známým pro své 3D animované karikatury incidentů s veřejnými osobnostmi, zejména v situacích přímo spojených s příběhy zahrnující sex nebo zločin. To následně mělo velký dopad na mediální scénu na Tchaj-wanu, což přimělo ostatní společnosti k podobnému stylu zpravodajství.
Stejně jako u své mateřské společnosti v Hongkongu byl Apple Daily Taiwan politicky spojen s prodemokratickými postoji kritickými vůči Číně. Na rozdíl od jiných tchajwanských médií však Apple Daily nezapadal do hlavního společenského proudu a veřejné osobnosti jej považovali spíše za odbytiště bulvárních drbů.
Redakční postoj Apple Daily upřednostňující protičínské hnutí v Hongkongu , podporující bývalého prezidenta Donalda Trumpa a prosazování konspiračních teorií , z něj učinil předmět reklamních bojkotů a politického tlaku. Poté, co byl přijat kontroverzní zákon o národní bezpečnosti v Hongkongu , provedla policie 10. srpna 2020 razii v jeho sídle, policejní operaci kritizovanou některými demokratickými vládami a skupinami za práva tisku .
Dne 17. června 2021 hongkongské úřady využily hongkongský zákon o národní bezpečnosti ke zmrazení aktiv společnosti a Jimmyho Laie. Tento krok byl široce popisován jako útok na svobodu tisku. V důsledku zmrazení aktiv nebyl Apple Daily schopen vyplácet mzdy a účty za elektřinu a musel ukončit provoz. Konečné tištěné vydání vyšlo 24. června, bylo vytištěno přes milion výtisků oproti obvyklým 80 000 a příznivci deníku se seřadili ve frontách táhnoucích se stovky metrů, aby si je mohli koupit.