(DOKUMENT) Priority pověřeného zastupitele pro sport Petra Ryšky (ODS)

Mimo obecných odkazů ze zákona o sportu či zákona o obcích, již mnoho let jsou pro zastupitele Ryšku v jihlavském sportovním prostředí důležité níže uvedené priority, které se snaží naplnit:

Zajistit kontinuitu sportovního prostředí. Jednotlivé sporty či kluby se nesmí rozvíjet na úkor jiných sportů a klubů. Pokud se navýší podpora některému klubu či sportovnímu odvětví, nesmí to negativně dopadnout na jiné kluby či sporty s výjimkou situace, že počet členů či výkonnost v tomto daném sportu či klubu upadla jejich zhoršenou činností. Budu brát za svoji prohru ukončení či omezení činnosti sportovního kroužku malých dětí stejně jako ukončení či omezení činnosti profesionálního klubu.

Zajistit každému sportovci dostupnost sportovišť dle jeho úrovně. Všichni sportovci v Jihlavě by měli mít možnost sportovat v rozsahu, který odpovídá jejich výkonnosti. Tzn., že například hráč volejbalové extraligy dorostu potřebuje trénovat 14 hodin týdně, hráč krajského přeboru v basketbale 6-8 hodin týdně, atletická přípravka mladších žáků 3-4 hodiny týdně, atd.)

Pomáhat podpořit finančně sportovce tak, aby byl pro ně sport na jejich úrovni dostupný. Příspěvek sportovce, či jeho rodičů by dle mě neměl přesahovat 6 000,- za sportoviště a celkově 15 – 20 000,- za rok. Do celoročních příspěvků se zahrnují závody, VT, materiál, či příspěvky na trenéry a cvičitele.

Aktivně napomáhat získávat finanční prostředky do jihlavského sportu z dalších veřejných zdrojů. Podporovat celostátně zřízené sportovní akademie, SG, SpS, SCM a další, včetně KCTM podporovaných Krajem Vysočina. Z těchto zdrojů plyne do jihlavského sportu mnoho miliónů ročně.

Podporovat zapojení co největšího počtu občanů, převážně mládeže, do organizovaného sportu. Příkladem jsou pro mě státy s vysokou úrovní tělesné kultury, kde je zapojeno ve sportovních organizacích mnohem větší procento obyvatel. Například v Norsku se jedná o 95% mládeže od 6 do 15 let. Dobré návyky z tohoto období se kladně projevují celý život

Pomáhat zvyšovat odbornou úroveň trenérů a sportovních pedagogů. Vzdělání, znalosti a zkušenosti jsou u výše uvedených velmi důležité především v současné době plné populismu, dezinformací a prodavačů iluzí. Na jedné straně je potřeba neustále hledat nové cesty, ale na druhé straně je potřeba navazovat a vážit všeho co vykonali a vymysleli naši předchůdci. Trenér s nedostatečným vzděláním a znalostmi neposouvá sportovní růst obyvatel správně.

Podporovat spolupráci mezi sportovními subjekty. Jihlavské sportovní prostředí by si mělo pomáhat a vycházet si vstříc. Nezávidět jeden druhému a každý by měl začínat od sebe. Dodržovat trenérskou etiku a podporovat se finančně i odborně. Že je to i v dnešní době možné je vidět ve sportovních třídách na Gymnáziu Jihlava, kde si navzájem na vysoké úrovni vypomáhají trenéři i sportovci ze šesti důležitých olympijských sportů.

Podporovat sport pro všechny výstavbou sportovní infrastruktury a popularizovat ho v médiích. Například podpora výstavby cyklostezek, veřejných sportovišť, či podpora veřejných sportovních akcí se zapojením neorganizovaných občanů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů