(FOTO) Chátrání hradu Ronovec urychlilo hledání pokladu

Mezi Havlíčkovým Brodem a Chotěboří se nachází zbytky hradu Ronovec, kdysi letního sídla vlivného českého šlechtice Smila z Lichtenburka.

První písemná zmínka o hradu pochází z 1. dubna 1262, kdy zde pravděpodobný zakladatel hradu Smil z Lichtenburka, vydal jednu ze svých listin. Do dnešních let se dochovaly celkem čtyři Smilovy listiny, které byly na hradě podepsány. Žádná z nich se však Ronovce přímo netýká.

Smil z Lichtenburka podle dostupných indicií na Ronovci sice často pobýval (dokonce zde pořádal i některé společenské akce), jeho sídlem však hrad podle všeho nebyl a jeho úlohou pravděpodobně bylo býti správním centrem okolní oblasti bohaté na stříbro. Po Smilově smrti přechází hrad do držení jeho stejnojmenného syna. Od něj pak Ronovec roku 1289 přechází do majetku Hynka z Lichtenburka, který jej nejspíše roku 1296 předal svému nejmladšímu synu Čeňkovi, od nějž roku 1314 Ronovec získává synovec Hynek.

Následně se Ronovec stává útočištěm příslušníků nejrůznějších náboženských minorit, zlodějů a osob na pokraji společnosti. V 18. a 19. století se pak okolím šířily fámy o pokladu ukrytém na hradě. Na místo se sjížděli nejrůznější hledači z širokého okolí, na základě historických pramenů však nelze doložit, že by kdo kdy na hradě nějaké cennosti objevil. Patrně nejrozsáhlejší průzkum podnikl kolem roku 1870 majitel hradu Wenzel Welz, který Ronovec poškodil do stavu, který je přibližně podobný dnešnímu.

Kousek od hradu roste král smrků Havlíčkobrodska (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů