(FOTO) Žďár nad Sázavou chce vybírat nájemné za balkony

Nejvyšší soud České republiky stanovil, že za součást pozemku je třeba považovat i vzdušný prostor nad ním. Několik panelových domů v Neumannově ulici má vážný problém: jejich balkony zasahují nad vzdušný prostor sousedního pozemku, který je ve vlastnictví města Ždáru nad Sázavou.

Balkony byly postaveny při rekonstrukci domu asi před sedmi lety a tím byly nahrazeny balkony původní. Město nyní chce vybírat nájem jako ze zastavěné plochy .

Ani stavebním úřadem řádně povolená stavba tedy nemůže zasahovat do sousedova pozemku bez jeho souhlasu. To je třeba zohlednit jak při přípravě projektu, tak i při samotné realizaci stavby. Pro úplnost je třeba doplnit, že zasahovat na sousední pozemek není možné ani větvemi stromů. Tato problematika je výslovně řešena v občanském zákoníku, který stanoví, že vlastník pozemku smí ve vhodné roční době odstraňovat větve stromu přesahující nad jeho pozemek.

Podle místostarosty Žďáru nad Sázavou Josefa Klementa se podobné situace v jiných ulicích města běžně řešily dodatkem s věcným břemenem. „Není důvod, aby se v tomto případě postupovalo jinak,“ uvedl místostarosta Klement.

domek

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů