Jihlava se opět pokouší zřídit dětský parlament, podrobnosti Magistrát nezná

I v letošním školním roce se jihlavský Magistrát pokusí o zřízení dětského parlamentu jako poradního orgánu města. Týden před začátkem školního roku je ovšem zřízení dětského parlamentu více méně ve hvězdách a snem místních politiků.

„Ustanovení dětského zastupitelstva je prozatím v přípravné fázi. Jednotlivosti, na které se ptáte, jako je zřízení zastupitelstva, ustanovení primátora nebo třeba počet členů, musí pracovníci odboru školství, kultury a tělovýchovy teprve projednat s jednotlivými koordinátory ze základních škol. Ale obecně lze říci, že město má záměr založit dětské zastupitelstvo, což je něco jako oficiální zastupitelstvo města, ale s dětmi. Ty by se měly pravidelně scházet, řešit důležitá témata a demokraticky o nich hlasovat.“ sdělila mluvčí Magistrátu Aneta Hrdličková.

Jiná města volí zástupce dětského parlamentu města skrze žáky druhého stupně místních základních škol, obvykle z žáků šestých až devátých ročníků. Většinou po dvou žácích z jednotlivých základních škol.

Zřizování dětských parlamentů je dlouhodobým trendem pro zapojování dětí a mladých lidí do dialogu s politiky a se zástupci samospráv. Dětský parlament vede mladé lidi k tomu, aby se začali zajímat o dění kolem sebe a aby aktivně přinášeli změny do místních komunit.

Dětský parlament vede děti k tomu, že má smysl přinášet své podněty na radnici, má smysl komunikovat s představiteli státu, krajů a měst a má smysl chodit k volbám.

„Zřízení dětského parlamentu avizoval na uplynulý školní rok bývalý pan radní Škarka, k žádnému demokratickému rozhodnutí však nedošlo. Po volbách se politická vůle změnila a vznikl byl naplánován na nadcházející školní rok. K žádné chybě tudíž nedošlo a vše probíhá podle plánu,“ vysvětlila mluvčí jihlavského Magistrátu Aneta Hrdličková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů