Kraj Vysočina dostal petici proti rušení vlaků na Novoměstsku

Kraj Vysočina obdržel Petici proti rušení vlakového spojení na trati číslo 251. Železniční trať Žďár nad Sázavou – Tišnov (v současném jízdním řádu pro cestující označená číslem 251) je jednokolejná regionální dráha o délce 59,8 km spojující čtyři města na Českomoravské vrchovině: Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem a Tišnov.

„Kraj Vysočina při přípravě integrovaného dopravního systému Veřejná doprava Vysočiny a smlouvy o zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících drážní osobní dopravou na období jízdních řádů 2019/2020 – 2028/2029 vyhodnotil intenzitu přepravní poptávky v území a s ohledem na svůj rozpočet a střednědobý rozpočtový výhled stanovil způsob a rozsah dopravní obslužnosti v podrobnosti jízdních řádů jednotlivých linek drážní osobní a veřejné linkové dopravy,“ uvedl krajský úředník Pavel Bartoš.

Vzhledem k větší vzdálenosti sídel od železničních zastávek a stanic ve střední části trati č. 251 (od počátku platnosti jízdního řádu 2019/2020 č. 256) z Nového Města na Moravě do Nedvědice byla navržena obsluha vlaky v základním dvouhodinovém schématu jízdního řádu.

Návrhy jízdních řádů na trati i ve veřejné linkové dopravě byly opakovaně projednávány s obcemi. Již 1. ledna 2019 byla zavedena nová autobusová linka 840311 (334 dle číselného schématu IDS JMK) Bystřice nad Pernštejnem – Nedvědice – Tišnov, která v Tišnově vhodně navazuje na osobní vlaky linky S3 IDS JMK z/do Brna. Ve spolupráci s Jihomoravským krajem je nyní připravována tarifní integrace této linky do IDS JMK až do Bystřice nad Pernštejnem od 15. prosince 2019. V postupných krocích bude zaveden intervalový jízdní řád na autobusové lince Bystřice nad Pernštejnem – Žďár nad Sázavou a dále budou následovat úpravy jízdního řádu ostatních autobusových linek obsluhujících území do cílového stavu, který byl s obcemi projednán.

Rozsah drážní dopravy v úseku tratě Nové Město na Moravě – Nedvědice není možné z hlediska intenzity přepravní poptávky srovnávat s rozsahem drážní dopravy na jiných tratích či dokonce v jiných traťových úsecích stejné tratě. V traťovém úseku Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě se přepravuje 2,5 násobek cestujících ve srovnání se středním úsekem trati z Nového Města na Moravě do Nedvědice.

Ze stejných příčin není možné srovnávat rozsah nabídky spojů veřejné dopravy na území Kraje Vysočiny s územím Jihomoravského kraje, ačkoliv se Kraj Vysočina snaží rozvíjet nabídku veřejné dopravy na linkách s vyšší poptávkou cestující veřejnosti.

Vlaky, které nebudou od počátku platnosti jízdního řádu 2019/2020 objednány, vykazují nižší obsazenost než vlaky základního dvouhodinového schématu. Zrušením těchto vlaků dojde k úspoře 1 drážního vozidla s nízkým denním kilometrickým výkonem, přičemž tímto opatřením se sníží potřeba nasazovaných vozidel na 3 drážní vozidla v celé trati Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě – Tišnov. Tímto dojde k úspoře variabilních i fixních nákladů na zajištění provozu této linky.

„Kdybych věděl, že se taková petice podepisuje, tak ji podepíšu,“ prohlásil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů