Kraji Vysočina se nepovedl nákup elektřiny, burzovní ceny raketově rostou

První pokus Kraje Vysočina o nákup elektrické energie pro rok 2023 na komoditní burze byl počátkem srpna neúspěšný. Nastavené obchodní podmínky nebyly v rámci proběhlé aukce (8. 8. 2022) akceptovány ze strany žádného z účastníků burzy. Podle informací Občasníku byl Krajem Vysočina stanoven násobící fixační koeficient pro nízké i vysoké napětí ve výši osmnácti procent.

Electrical Grid — Distributions — Student Energy

V případě nákupu elektřiny přes komoditní burzu je velmi obtížné stanovení nejvýše přípustné nabídkové ceny s ohledem na možný turbulentní vývoj cen. V důsledku toho makléř Kraje Vysočina neobdržel žádnou nabídku.

V dubnu 2022 se na komoditní burze Kladno pohybovaly roční kontrakty elektřiny s dodávkou v roce 2023 v nízkém napětí se s kurzem 5339 CZK/MWh.

V době neúspěšného pokusu o nákup roční kontrakty elektřiny s dodávkou v roce 2023 v nízkém napětí uzavíraly obchodování s cenou 12002 CZK/MWh.

Současné extrémně vysoké a velmi nestabilní tržní ceny energií na komoditních burzách jsou pod vlivem řady bezprecedentních geopolitických faktorů, jako jsou například otázky kolem dodávek zemního plynu z Ruska do EU, či vliv vojenské agrese Ruska na Ukrajině na globální ekonomiku.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů