Kramolín nesouhlasí s příchodem ukrajinských Romů

Jednou z lokalit pro přesídlení ukrajinských Romů je Kramolín na Třebíčsku. Po příchodu Romů stoupne počet místních obyvatel zhruba o čtvrtinu. Kapacity pro nouzové ubytování romských uprchlíků z Ukrajiny na území Kraje Vysočina vybrala a doporučila ministerstva vnitra a obrany. Pro účely umístění zvláště zranitelné skupiny uprchlíků byl v případě Kraje Vysočina předvybrán a nabídnut objekt ministerstva obrany v Kramolíně. Jeho kapacita, kterou disponuje NACPU nikoli KACPU, je pětyčtyřicet osob.

“Krajské asistenční centrum v Jihlavě tedy nyní nerozhoduje, kdo i kdy zde bude konkrétně ubytován. Podle našich informací bude kompletní provoz těchto zařízení řešit přímo ministerstvo vnitra prostřednictvím Správy uprchlických zařízení,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.   

Se zastupiteli a veřejností v Kramolíně se už sešel z pověření hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka člen krajského krizového štábu a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný a koordinátor KACPU Jaroslav Nulíček.

Kramolín

Z reakcí přítomných diskutujících byla zřejmá obava o veřejnou bezpečnost a majetky lidí, občané postrádají informace, dozvídají se je pouze z médií, velice je mrzí, že s nimi stát prostřednictvím příslušných ministerstev nevedl žádnou diskuzi, neposkytl jim napřímo odpovědi na jejich otázky. „Na základě požadavků obce bylo dnes na Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině oficiální cestou odesláno mimo jiné nesouhlasné stanovisko obce Kramolín na využití armádní ubytovny pro účely ubytování zvláště zranitelné skupiny osob a dále požadavek obce na rychlé stanovení konkrétní kontaktní osoby, se kterou bude moci napřímo komunikovat ve věci využití armádní ubytovny v Kramolíně.

S ohledem na fakt, že zařízení je umístěno v těsné blízkosti obce v turisticky atraktivní lokalitě s vysokou návštěvností, bude nutné a patrně s ohledem na novou situaci i nezbytné, aby příslušná ministerstva nebo jejich složky zajistily v katastru monitoring veřejného pořádku a intenzivní sociální práci s případně umístěnými uprchlíky, což nám bylo při úvodní komunikaci s ministerstvem vnitra přislíbeno. Předpokládáme pravidelnou proaktivní  komunikaci nejen se samosprávou kraje, ale především se samosprávou obce a ORP,“ informoval hejtman Vítězslav Schrek.

Proaktivně k bezpečnosti v obci i okolí přistupuje Krajské ředitelství Policie kraje Vysočina, které mělo při setkání v Kramolíně zastoupení a je připraveno v případě požadavků občanů a samosprávy posílit ostrahu obce.

Hejtman Kraje Vysočina si armádní ubytovnu v Kramolíně prohlédne příští týden. Podle dostupných informací v objektu nyní není umístěna žádná osoba v režimu nouzového ubytování.

Bližší informace o objektu je kompetentní podat jeho provozovatel, kterým je Armáda ČR resp. ministerstvo obrany. Kraj Vysočina nemá o objektu více informací, objekt není přístupný a kraj ho nikdy pro své účely nevyužíval, nemá tedy informace o jeho vybavení a o jeho provozu.

V tuto chvíli není jisté, do jaké míry a zda vůbec budou kapacity armádní ubytovny v Kramolíně využity.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů