Meridianu Nová Energie chybí čtyřicet metrů ke splnění limitu větrného parku Zelená Kanada

Záměr výstavby tří větrných elektráren společnosti meridian Nová Energie, známý jako větrný park Zelená Kanada, zcela nesplňuje limity stanovené českou legislativou. Chybí čtyřicet metrů ke splnění minimálně tisíce metrů od nejbližšího obydlí.

Společnost meridian Nová Energie nemá podepsanou ani dohodu o spolupráci s obcí Moraveč na Pehřimovsku nedaleko Pacova, kdy by měl vyrůst větrný park Zelená Kanada.

„Je mnoho lokalit v České republice, které splňují podmínky výstavby a místní obyvatelé souhlasí. Pokud není souhlas a nesplňují další zákonné limity, pak bych tam nestavěl,“ zmínil předseda SocDem a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Kraj Vysočina a případně další dotčené státní orgány začínají posuzovat, zda-li je vzdálenost devět set šedesát metrů od nejbližšího obydlí dostatečná pro výstavbu větrného parku. „Nejsem schopen předjímat rozhodnutí Kraje Vysočina o vlivu na životní prostředí, které momentálně probíhá,“ uvedl radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN).

„Předpokládám, že úředníci Kraje Vysočina budou stát spíše na straně zákona než na straně benevolence,“ řekla vicehejtmanka Vysočiny Hana Hajnová (Piráti). Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek je na zahraniční služební cestě.

„Metr je metr. Každý metr se počítá,“ zmínila předsedkyně TOP09 Vysočina Martina Ochodnická.

Podle investora je zvolená lokalita pro výstavbu větrného parku vhodná i vzhledem k absenci hodnotnějších biotopů v okolí (které by kupř. mohly signalizovat zvýšenou přítomnost ptáků či netopýrů), nízká kvalita zemědělského půdního fondu, nízká krajinářská hodnota dotčeného prostoru, dosažitelnost připojení k energetické distribuční soustavě, přístupnost dané lokality pro dopravu (transport komponentů VTE) a především dostatečný větrný potenciál území.

Ochrana ptáků je v projektu Zelená Kanada společnosti meridian Nová energie řešena standardně, tedy blikajícím výstražným světlem, které musí být umístěno také kvůli leteckému provozu. V blízkosti je několik letišť lokálního významu s denním provozem a v dosahu je mezinárodní letiště České Budějovice a letiště Tábor. Ochrana letounů (netopýrů) je řešena speciálním plašícím zařízením.

Vyjádření předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy, předsedkyně ODS Vysočina Evy Decroix se nepodařilo získat – nezvedli telefon.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů