Moravské Budějovice koupily vůz čínské automobilky, rozčílily poslance Kuklu (ANO)

Město Moravské Budějovice omladilo vozový park nákupem nového vozu služebního vozu. „Ze 4 vyhodnocených nabídek jsme vybrali samozřejmě tu nejlepší a za cenu 455.460,- Kč pořídili MG ZS. MG je známá svými cenově dostupnými a spolehlivými vozy,“ informovalo město Moravské Budějovice na sociálních sítích. Klíčky od nového služebního vozu převzal starosta Moravských Budějovic Martin Ferdan.

Značka MB patří největšímu výrobci čínských automobilů společnosti SAIC Motor se sídlem v Šanghaji. Původně patřila značka MG britskému, respektive anglickému výrobci malých sportovních automobilů, založená Cecilem Kimberem ve 20. letech 20. století, jako MG Car Company Limited.

Písmena M a G pocházejí ze jména firmy „Morris Garages“ dealera automobilů značky Morris z anglického Oxfordu, které patřilo Williamu Morrisovi. Společnost MG je známá především svými otevřenými dvoumístnými sportovními vozy, vyráběla také sedany a kupé s motory do tří litrů. Značka je od roku 2007 ve vlastnictví státní čínské společnosti SAIC Motor Corporation Limited.

Společnost MG vlastní po finančních problémech, které vyvrcholily bankrotem v roce 2005, čínská společnost Nanjing Automobile Group, kterou záhy převzal jeho větší konkurent Shanghai Automobile Industry Corporation (SAIC). Dne 23. září 2016 společnost MG oznámila, že v britském Longbridge ukončuje veškerou výrobu všech automobilů a od té doby budou všechny vozy MG dováženy do Velké Británie z Číny. V roce 2022 pak značka v rámci své expanze oznámila oficiální vstup na český trh.

Nákup nového služebního automobilu Moravských Budějovic čínské výroby sklidil na vysočinské politické scéně rozdílné reakce. Senátorka Žáková olajkovala příspěvek na sociálních sítích srdíčkem, naopak poslanec Kukla (ANO) byl silně rozčilen.

„Na Kraji Vysočina vypověděli s čínským městem partnerskou spolupráci, na čínský velvyslanectví nikdo z vládní pětikoalice nejde. Ale když si koupí ve městě nové čínské automobily, dostanou i srdce od senátorky Žákové. Divná to pětikoalice. Vládo, myslím, že je na čase rezignace! Směřujete Českou republiku do kytek…,“ napsal poslanec Kukla na sociálních sítích.

„Pan poslanec Kukla jen nepochopil vůbec nic. Vůbec netuší, že v jeho autě jsou taky díly z Číny, stejně jako v jeho PC, telefonu, dětských hračkách. Ale to opravdu není problém. Jen ukázal, že vůbec nerozumí tomu, o co ve vztahu s Čínou jde. Možná taky nepochopil pravidla výběrových řízení… tristní pro bývalého krajského náměstka. Jen dělá vlny a ještě blbě!,“ reagovala předsedkyně občanských demokratů na Vysočině a poslankyně Eva Decroix (ODS).

Reakci hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka, senátora Vystrčila a dalších místních politiků doplníme, jakmile se je podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů