Obnovit sjezd Pávov už od července nepůjde, řešení musí najít Magistrát

Nejrychlejší i nejkratší cesta z dálníce D1 do jihlavské průmyslové zóny vede přes nájezd „starý Pávov“. Už v době, kdy se plánoval nový nájezd do průmyslové zóny blíže k Jihlavě bylo podmínkou uzavření jednoho z nájezdů, které jsou příliš blízko u sebe.

Platná vyjímka pro otevření nájezdu starý Pávov skončí na konci června. Kolem budoucnosti nájezdu starý Pávov se střetávají zájmy hned tří subjektů: firem (a zaměstnanců) z průmyslové zóny, města Jihlavy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jako správce komunikace.

„Pávov je nadlimitní hluková zóna, obecně podpoříme každé řešení ke snížení hluku z dopravy,“ řekl Karel Smejkal z Krajské hygienické stanice Jihlava.

Ředitelství silnic a dálnic postaví kolem přivaděče protihlukové stěny, které natrvalo uzavřou možnost sjezdu a nájezdu u starého Pávova. Protihlukové stěny jsou podle informací Občasníku již ve fázi projektování.

Ze strany firem i zaměstnanců jihlavské průmyslové zóny jde jemný nátlak na vedení města Jihlavy, aby vymyslelo řešení k udržení nájezdu na Pávově. Viditelně ulehčuje dopravě do průmyslové zóny v dopravní špičce.  Otevřený nájezd by uvítali i přímo obyvatelé Pávova.

„Každý na Pávově by asi chtěl mít nájezd přímo na Pávově, kruhový objezd v průmyslové zóně je neustále ucpaný dopravními kolonami,“ řekl člen osadního výboru Radek Dáňa.

Doprava bez dlouhodobé koncepce

Dopravní řešení k udržení otevřeného nájezdu Pávov by muselo najít město Jihlava. Hygienici ovšem těžko budou souhlasit s řešením, které denně „pustí“ tisíce aut do zóny s nadlimitním hlukem. Protihlukové stěny jsou investice v řádu desítek milionů korun.

„Situace na Pávově ilustruje celkovou dopravní situaci ve městě. Jihlava nemá žádnou širší dopravní koncepci, jednotlivé stavby nejsou vzájemně koordinovány a navíc vznikají zcela ledabyle spíše podle osobních zájmů. Pokud by byla příprava lepší, nikdy by pro vysoké špičkové intenzity nemohla vzniknout tak malá okružní křižovatka na Pávovské nebo vůbec průmyslová zóna bez kapacitního a odpovídajícího napojení na hlavní komunikaci,“ uvedl dopravní expert hnutí ANO Dalibor Pituch.

Petr Piáček (KDU-ČSL)„Uzavření sjezdu na Pávově začíná začíná být takovým nepěkným příběhem a já doufám, že bude mít šťastný konec. Výjezd vozidel po druhé hodině od dvou největších zaměstnavatelů kraje nemůže zvládnout žádný způsob řízení křižovatky. Jedná se o nápor vozidel, kdy každé řešení bude muset počítat s kolonou, pomalým výjezdem. Pokud jsou oba sjezdy otevřeny, zdržení je do deseti minut. Pokud ale jen jeden směr Jihlava, situace je kritická a i MHD zde ztrácí skoro 30 minut! Poprvé když jsem se začal tímto zabývat a byl sjezd uzavřen, tak se argumentem byla blízkost sjezdů. Ta je však porušena o pár kilometrů dál a nikomu to nevadí. Dalším důvodem vzápětí byla návrhová rychlost sjezdu. Ta se vyřešila tím, že se teď jezdí jen po nájezdovém rameni a dojde ke stavebním úpravám, aby nájezd byl opravdu bezpečný. Teď se k tomuto přidala hluková studie, která tvrdí, že už teď se jedná o hlukový problém a vyroste zde protihluková stěna. Nechápu proč teď tedy někdo argumentuje, že město bude muset platit celou protihlukovou stěnu. Přeci ŘDS to má nějak neceněno a město doplatí případný rozdíl, kvůli sjezdu. Celé to je o komunikaci úředníků ŘSD, kraje a Jihlavy a ti se jaksi neumějí dohodnout. Nechápu, ale proč jako člen dopravní komise se toto dovídám z medií místo na půdě města. Tohle je Kocourkov, nikoliv hledání relevantního řešení ke spokojenosti všech,“ uvedl lidovecký předseda jihlavské organizace Petr Piáček.

Komentáře politických stran zjišťujeme.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů