Odpadní sníh ze zimního stadionu poslouží lyžařům u Vysoké

Technický sníh, který vzniká jako odpadní produkt při úpravě ledové plochy na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě bude sloužit lyžařům na stadionku u Vysoké. Převoz sněhu zajišťují Služby města Jihlavy. První testovací kontejner už byl převezen do Vysoké. Pokud vše dobře dopadne bude pokračovat  navážení dalších několika kontejnerů tak, aby bylo možné u Vysoké zrealizovat alespoň první část okruhu o délce 200–250 m.

Když se i to podaří, rozšíří se  následně celý okruh na délku 400–500 m s třímetrovou metry šířkou s pravidelně upravovanou stopou na klasiku a bruslení. Výhodou technického sněhu je velká odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám oproti sněhu přírodnímu.

Rolba naplní kontejner za čtyři dny

Ledařská rolba na zimním stadionu vyprodukuje  nejspíš dva kontejnery po patnácti m3 sněhu jednou za čtyři dny. Lyžaři musí lépe ošetřit přimrzání sněhu ke kovovému kontejneru, dle zkušeností SMJ zřejmě podsypáním trochou soli.
Na první dovezené hromadě u Vysoké nyní lyžaři testují vliv aktuálních klimatických podmínek na životnost navezeného sněhu. Podle výsledků testování pak dojde na  další postup včetně případného upuštění od celého záměru.

Dobrou zprávou pro lyžaře je možnost čerstvě navezený sníh rozhrnovat vlastní pásovou čtyřkolkou, kterou používají k úpravě stop. To společně s menším počtem svozů i levnějším pronájmem kontejneru celou lyžařskou aktivitu více zlevní.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů