Podnikatelé brání své výrobní haly před obchvatem Třebíče

U krajského soudu v Brně začalo projednávání žaloby skupiny třebíčských podnikatelů proti plánovanému obchvatu města Třebíče. Obchvat je potřeba zprovoznit v souvislosti s plánovanou dostavbou jaderné elektrárny Dukovany.

Při plánování obchvatu zvítězila varianta „vnitřního“ obchvatu Třebíče. Při průchodu průmyslovým areálem bude nezbytné demolovat dvě výrobní haly firmy Uniplet a Inapa a šest dalších menších objektů. Podnikatelé v tom vidí zásah do svých vlastnických práv: Pozemky si koupili pro podnikání v průmyslové zóně od města Třebíč.

Skupina třebíčských podnikatelů se snaží dosáhnout zrušení části Zásad územního rozvoje (ZUR) Kraje Vysočina, které počítají právě s budoucím průchodem obchvatu průmyslovou zónou.

U soudu padají argumenty pro i proti vnitřnímu obchvatu:

  • posuzování variantního řešení by bylo plýtvání s veřejnými prostředky
  • Jen zhruba patnáct procent tranzitní dopravy „projíždí“ Třebíčí, většina tranzitní dopravy z města vyjíždí, nebo zde končí
  • Stavební zákon neukládá povinnost posuzovat variantní řešení
  • Všichni se mohli vyjádřit k plánům obchvatu, podnikatelé ale nepodali vyjádření včas
  • obchvat je věc nadmístního významu, místní podnikatelé z Třebíče budou muset ustoupit
  • alternativní trasa by neřešila odvedení tranzitní dopravy z centra města

V průběhu jara příštího roku se předpokládá vydání rozhodnutí o umístění stavby „vnitřního“ obchvatu, zhruba do roka by obchvat mohl získat stavební povolení. S počátkem výstavby se počítá kolem roku 2025, dokončení do roku 2030. Nebo urychlení výstavby obchvatu Třebíče v souvislosti s potřebou dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů