Politická euthanasie budoucnosti pelhřimovského hokeje

Hokejové prostředí v Pelhřimově připomíná na začátku září včelí úl. Sepisují se prohlášení, otevřené dopisy, formují se stanoviska. Politické zásahy nové koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO do sportovního prostředí přesáhly hranici, ve které by hokej mohl existovat. Druholigový tým mužů bude svá domácí utkání hrát v sousedním Humpolci. Návrat nejistý, navzdory prohlášení pelhřimovských politiků o podpoře druholigového hokeje.

Vedení města Pelhřimov prozradilo v tiskové zprávě motivaci politických zásahů do hokejového prostředí v Pelhřimově:

„Jenže podle smlouvy mezi TSmP a HC Ledními medvědy s.r.o. je zimní stadion provozován společností s ručením omezeným a město do hospodaření této společnosti nevidí. Proto byl z hlediska města tento stav neudržitelný, protože město finanční prostředky jenom vkládalo a nevidělo konkrétní výstupy.“

(TZ Vyjádření města Pelhřimov k otázce pelhřimovského hokeje)

Pod tímto výrokem je podepsán starosta města František Kučera (ČSSD) a místostarostové Josef Koch (KDU-ČSL) a Ladislav Med (ODS).

Tuto situaci ve vztazích města a hokejového eseróčka ale vytvořilo samo město Pelhřimov. Politické strany, které smlouvu v minulosti uzavřely, stále vládnou Pelhřimovu. Taktovku nad vládou ve městě už nedrží koalice ODS a KDU-ČSL, ale ČSSD. Sociální demokraté tak ruší dohody svých koaličních partnerů z doby, kdy byla pelhřimovská ČSSD opozicí.

fb

Prázdná městská kasa (stavba čističky byla kvůli pokrácené dotaci podstatně dražší, než se předpokládalo) nutí vedení města k razantnímu hledání způsobů, jak naplnit městskou kasu.

Například prostory pro reklamu na místním hokejovém stadionu (na mantinelech) si má nově místní hokejový klub koupit od městské firmy (jako správce stadionu) a prodat reklamním partnerům hokejového klubu. Myšlenka „hokejového reklamního desátku pro radnici“ nefunguje v žádném jiném klubu široko daleko. Příjmy z reklamy se obecně ponechávají ve sportovním prostředí jako hlavní zdroj klubových příjmů.

fbSamotný způsob politické proměny sportovního prostředí začali členové mládežnického oddílu poznávat postupně. Získat politické prohlášení od politiků pelhřimovské radnice k záměrům přestavby koncepce podpory sportu je v zásadě nemožný úkol. Politici neposkytují v poslední vyjádření už ani emailem.

Pod politickými zásahy radnice se začalo měnit i samotné sportovní prostředí : hokejový kroužek HC Pumy spoluzaložil příbuzný lidoveckého místostarosty. Samotný hokejový kroužek umožňoval i veřejné bruslení v podstatě komukoliv, kdo měl zájem.  Hokejový kroužek HC Pumy plánuje hrát i hokejové soutěže, které může dokonce i pořádat. Soutěžních utkání pořádaných Českým svazem ledního hokeje se účastnit nemůže, není členským klubem ČSLH.

S tichou podporou politiků z radniční koalice hokejový kroužek láká k přestupu členy hokejového oddílu Ledních medvědů. Na valné hromadě Ledních medvědů se nepovedl převrat ve vedení. Obratem přiletělo trestní oznámení sepsané pelhřimovskou radnicí. I to je součást snahy o politickou proměnu hokejového prostředí.

Hokejový kroužek HC Pumy dostal dokonce i vlastní kabinu, ačkoliv nedoložil ani počty svých členů. Původní termín pro doložení podkladů radnice prodloužila z konce srpna na konec září. O příbuzenských vztazích lidoveckého místostarosty s vedením hokejového kroužku HC Pumy si cvrlikají už i vrabci na střeše pelhřimovské radnice.

fbHokejové experimenty politiků na sportovním stadionu tak stále více způsobují euthanasii hokejového prostředí. Nový návštěvní řád například zakazoval používání hlučných nástrojů a hlasité fandění. S fanděním na pelhřimovském stadionu nebyly nikdy v minulosti problémy. Na derby se sousedním Táborem se příznivci místního hokeje těší podobně jako pražané na fotbalové derby Sparty se Slávií.

Jenže hokejové derby Pelhřimova s Táborem se bude nejspíše hrát v sousedním Humpolci. I to je důsledek politických zásahů do sportovního prostředí.

Rozhodování o budoucnosti pelhřimovského hokeje se nebude dít na veřejném jednání zastupitelstva, ale o den dříve na pracovním semináři zastupitelů. Veřejnost nemá na tato jednání přístup. Důvod konání uzavřených jednání je zřejmě jediný: co nejvíce utajit před voliči způsob vládnutí široké koalice.

S řešením přichází hnutí ANO: uspořádat kulatý stůl k jednání o osudu pelhřimovského hokeje. Naznačují to výsledky aktivity pelhřimovské předsedkyně hnutí ANO Bohumily Kobrlové. Zda se budoucnost pro pelhřimovský hokej narodí za zavřenými dveřmi pracovního semináře zastupitelstva nebo z otevřeného jednání u kulatého stolu naznačí mnoho o stylu vládnutí v Pelhřimově.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů