Restaurování náhrobku Hynka z Valdštejna vyjde Brtnici na desítky tisíc

Náhrobek protestantského majitele panství Brtnice Hynka z Valdštejna byl v pobělohorské době „vytlačen“ z místního katolického kostela Blahoslavené Juliány a dočasně umístěn v zámecké sýpce mimo areál zámku Brtnice. Někdy v osmdesátých letech minulého století byl na lešenářských trubkách přemístěn do prostor Modrého salonku zámku Brtnice.

Město Brtnice zamýšlí náhrobek z druhé poloviny šestnáctého století odvést ze zámku Brtnice k restaurování do dílen Fakulty restaurování pardubické univerzity. Jako součást studentské praxe by měli studenti restaurátorské dílny navrhnout postup záchrany náhrobku Hynka z Valdštejna.

Samotný náhrobek Hynka z Valdštejna je datován do doby druhé poloviny šestnáctého století, kolem roku 1560. Na náhrobku je patrné odlomení větších částí v dolní polovině: zcela chybí část od kotníku dolů, velká část pravého dolního rohu reliéfu a horní část od pravé horní části hlavy nahoru.

Při restaurování bude náhrobek zbaven vrstvy prachu, další způsob reastaurátorských prací záleží na budoucím umístění náhrobku. Město Brtnice počítá s jeho umístěním do původních prostor kostela Blahoslavené Juliány, odkud byl náhrobek „vytlačen“ v době pobělohorské nebo do prostor zámecké sýpky. Cena za restaurování je předběžně vyčíslena na padesát tisíc korun.

Právní zástupce zámku Brtnice ale žádá po městu Brtnice garantování návratu náhrobku do prostor zámku. Tuto garanci ale město Brtnice nechce poskytnout.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů