Síla opoziční kritiky: žďárská koalice zkoumá, jestli nejde o pomluvy z opozice

Dlouholetý tajemník žďárské radnice Jan Havlík se stal místním politikem. Po komunálních volbách 2018 vede opoziční uskupení Změna a ostře kritizuje hospodaření nové koalice: aktivisty z uskupení Žďár Živé město, ODS, KDU-ČSL i hnutí ANO.

Koalice na radnici ve Žďáru nad Sázavou má evidentně pocit, že hospodaří nejlépe jak to jde, jakákoliv kritika tak musí být pouhou pomluvou.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Ředitel místní školy a radní města za ODS Jaroslav Ptáček prohrál soudní spor s bývalou zaměstnankyní, špatně vyplatil soudní náhrady a škola se ocitla v exekuci. Žádný problém pro školu, zaplatí se i exekuce. Každý jiný ředitel bez stranické legitimace by asi skončil, sotva by se škola ocitla v exekuci. Leč politické krytí je dostatečné, odvolání nehrozí. Příštích deset let bude škola řízená radním za ODS splácet dluh z návratné finanční výpomoci poskytnuté městem.

Hranice mezi kritikou a pomluvou je tenká, v podstatě ji určují dobré mravy. Politik smí být kritizován za svá rozhodnutí, neboť kritika je součástí veřejné kontroly.

Žďárská koalice se snaží umlčet jakoukoliv kritiku hrozbou soudních sporů i usneseními radních města na adresu opozice. Koalice zatím nepřijala žádné usnesení k hospodaření ředitele školy se stranickou legitimací ODS, který přivedl místní školu až do exekuce.

Příštích deset let bude zadlužená škola splácet půjčku městu Žďár nad Sázavou na úhradu prohraných sporů s bývalou zaměstnankyní. K tomu ještě náklady exekuce. Žďárská koalice vytrvale mlčí k hospodaření ředitele se stranickou legimací ODS, která mu očividně slouží jako ochrana před odvoláním za nedobré výsledky hospodaření.

Veřejná debata o veřejných věcech jako je hospodaření základní školy zřizované městem by mělo podléhat, pouze minimální míře zásahů ze strany veřejné moci jako je redakční rada městského zpravodaje. Je věcí příjemců informací (čtenářů, diváků), aby si o aktérech veřejné diskuse sami učinili obrázek, a to jak na základě formy, tak obsahu jimi prezentovaných názorů.

Výjimečný zásah veřejné moci pak bude namístě pouze při zjevně excesivní formě prezentace názorů, typicky u vulgárních projevů, i zde je však nutné hodnotit celkový kontext projevu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů