Starosta Kozár (ANO): Důležitou otázkou budoucnosti úzkokolejky je financování dopravní cesty

Vývoj ohledně úzkokolejky se posunul. Pozitivní zprávou je, že se povedlo získat oprávnění k jízdě „speciálních neboli služebních vlaků“. Nejedná se o provoz, který bychom si všichni přáli, ale může tak začít lepší a pravidelná údržba trati. Jak na celou situaci nahlížet?

Mírný optimismus je na místě, věci se dali do pohybu a stále je naděje na úspěch. Ovšem úzkokolejku čeká ještě dlouhá cesta, než se to povede. Proč tomu tak je? Nadále probíhá insolvenční řízení a stále není jasné, jak dopadne. Může dojít k odprodeji části podniku, jeho rozdělení na několik části, apod.

Rozepisovat varianty nemá smysl. Většina z nás, nadále věří, že bude zvolen takový model, aby vlaky jezdili. Očekávalo se, že kraje, jakmile bude avizované povolení, se přihlásí k úhradě provozu. Na tento krok je moc brzy a jejich postoj je zcela pochopitelný.

V případě dopravní obslužnosti se plány připravují od počátku roku do konce léta, tedy v současné době zařadit novou a zatím neznámou položku je takřka nemožné (nevíte kolik páru vlaků a v jakých časech). Z uvedeného důvodu, je nutné se soustředit na to, aby se vše dále připravovalo a v příštím roce se mohla již položka konkretizovat.

Důležitou otázkou, která zatím zůstává nezodpovězena je, jak bude spravována dopravní cesta – koleje, a to zejména z pohledu financování. K tomuto tématu budou muset zasednout jak věřitelé, tak ti, kteří by měli zájem provozovat dopravu. Navenek to může působit tak, že se některé věci nehýbou, není tomu ovšem tak. Jednání probíhají na všech úrovních a lze věřit, že postupně se dospěje k zdárnému konci.

Předpokládám, že do konce roku budeme mít alespoň částečnou představu o tom, jak se bude dále vyvíjet insolvenční řízení, bude návrh provozu na trati a otevře se otázka provozu dopravní cesty. Následně mohou jak spolek obcí, kraje, insolvenční správce, SFDI, věřitelé a ostatní zainteresované subjekty projednávat další kroky.

Michal Kozár

(Autor je starostou Jindřichova Hradce a předsedou spolku obcí Jindřichohradecká úzkokolejná dráha. Původní profesí je obchodní právník – pozn. red.)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů