Stévie: Přírodní sladidlo s nízkým obsahem kalorií

Rostoucí obavy z obezity a cukrovky a rostoucí povědomí o zdravých potravinách zvýšily poptávku po rostlinných sladidlech jako je Stévie sladká.

Is stevia a safe alternative to sugar? - Times of India

Stévie je vnímána jako sladká, ale nezpůsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi jako cukr, což z ní činí zajímavou potravinu pro diabetiky. Je to spíše přírodní než umělé sladidlo. Stévie je výrazně sladší než stolní cukr a sladkostí je srovnatelná s produkty jako aspartam, sacharin a sukralóza. 

Stévie je přírodní sladidlo s nulovým obsahem kalorií, které se používá jako přírodní náhražka cukru a ochucovadla po stovky let. Rostlina stévie pochází z Jižní Ameriky a byla zde poprvé konzumována před více než 200 lety, kdy domorodí obyvatelé používali listy rostliny ke slazení nápojů nebo je žvýkali pro jejich sladkou chuť. Listy rostliny, často nazývané „sladká bylina“, se sušily a používaly ke slazení čajů a léků nebo se jednoduše žvýkaly jako sladká pochoutka.

Rostlina stévie byla poprvé vědecky zaznamenána v roce 1899 jako Eupatorium rebaudianum Moisesem Santiago de Bertoni v Paraguayi. V roce 1905 byla později definována jako Stevia rebaudiana , člen čeledi slunečnicovitých (Asteraceae).

Listy – syrové nebo vařené. Velmi sladká příchuť podobná lékořici. Listy obsahují steviosid, látku, která je třistakrát sladší než sacharóza.  Sušené listy lze rozemlít a použít jako sladidlo nebo je namočit do vody. Listy lze také vařit a konzumovat jako zeleninu. Sušené listy se také přidávají do bylinkových čajů. Listy někdy žvýkají ti, kteří chtějí snížit příjem cukru v těle. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů