Úžasné video: Podívejte se na nález v základech sokolovny Měřín

fbVelká rekonstrukce sokolovny v Měříně  přinesla i nutnost pohnout základním kamenem sokolovny.  V zadní části pamětního kamene, označeného letopočtem 1934 byla měděná skříňka.

V kanceláři měřínského starosty Jiřího Servíta byla skříňka slavnostně otevřena a vydala své tajemství.

Našly se  zakládací listiny sokolovny, seznam členů Sokola Měřín, pojednání o obci, kovové mince, fotografie dělníků, kteří se podíleli na stavbě sokolovny. Přiložen byl i týdeník Velkomeziříčsko a Věstník sokolské jednoty plukovníka Švece. I když tyto historické dokumenty „čekaly“ 80 roků, byly v bezvadném stavu.

Mnoho let sloužila budova v centru Měřína sokolské jednotě, později široké měřínské veřejnosti. Probíhala zde pravidelná sokolská cvičení, hrála se ochotnická divadla, promítalo se kino, pořádaly se taneční zábavy, různé
kulturní akce a veřejné schůze. I když během let docházelo k menším či větším opravám a úpravám, „zub času“ neúprosně pracoval v neprospěch budovy. V posledních pěti letech, od roku 2010 byla sokolovna uzavřena pro havarijní stav. Právě zde vyvstala ta složitá situace a dilema, co dál s budovou, která je od roku 2009 majetkem městyse, neboť definitivně přestala sloužit svému účelu. Po delších jednáních zastupitelstva padlo konečné rozhodnutí. Provést generální rekonstrukci celé stavby, která si ale vyžádá nemalé finanční zatížení obce. Dokončení rekonstrukce se plánuje na rok 2016.

Podívejte se, co se našlo v základech budovy sokolovny Měřín. Úžasné video!

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů