V ruské bance SBERBANK ztvrdly i miliony Žďáru nad Sázavou

Invaze ruských tanků na Ukrajinu už působí starosti i městu Žďár nad Sázavou. Na účtech ruské banky má město kolem dvaačtyřiceti milionů korun na výhodném tříprocentním úroku bez výpovědní lhůty.

Sberbank Releases Russia's First Blockchain ETF : r/liquiditymining

Podle vyjádření starosty Žďáru nad Sázavou Martina Mrkose se město nemůže nyní dostat ke svým finančním prostředkům.

„V pátek ani přes víkend se nepodařilo zajistit převod z důvodu nefungujícího internetového bankovnictví a nedostatečné likvidity banky. Takže stejně jako desítky dalších obcí a krajů v republice teď čekáme na kroky ČNB směrem ke Sberbank. Doplním, že banka finančně ne(z)krachovala – má svá aktiva uložena v úvěrech, cenných papírech a dalších instrumentech, ale ta nejsou dostatečně likvidní tak, aby společnost ustála „run na banku“,“ informoval zastupitele starosta města Martin Mrkos.

Situaci ve Sberbank CZ projednala bankovní rada České Národní Banky na svém mimořádném jednání 27. února 2022. Postup vůči Sberbank CZ probíhá v rámci tzv. režimu řešení krize, který se zabývá situací bank v selhání a navrhuje řešení, jež minimalizuje dopady na ekonomiku a finanční systém. Bankovní rada vzala na vědomí, že Sberbank CZ selhává a nelze předpokládat, že by toto selhání mohlo být v přiměřené lhůtě odvráceno jinými opatřeními. Také se dá předpokládat, že zvolené řešení nebude mít dopad na stabilitu českého finančního sektoru.

Vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v případě, že jim náleží výnosy z daní, přičemž jejich daňové příjmy nepřesahují částku odpovídající 500 000 EUR a při splnění dalších zákonných podmínek. Částka půl milionu eur odpovídá podle současného kurzu asi dvanácti a půl milionu českých korun.

Podrobnosti zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů