Velké Meziříčí pronajímá na kulturu bývalou synagogu bez platné revize elektroinstalace

Časy se mění! Obnova židovské synagogy ve Velkém Meziříčí bylo jedním z předvolebních témat uskupení Společně VM, vedené současným starostou Alexandrem Kaminarasem jako lídrem. Samotná obnova měla vyjít na desítky milionů korun. Jenže město Velké Meziříčí nemá peníze ani na revize elektroinstalace.

„Na rovinu říkám, že ten objekt není ve stavu, aby se v něm konaly aby měl veškeré platné revize pro akce akce s účastí několika stovek lidí. Otevřeně to říkáme nájemcům,“ zmínil starosta Kaminaras během květnového jednání zastupitelstva.

Na přání nájemců kulturních akcí vymazává město Velké Meziříčí informace o stavu elektroinstalace z nájemních smluv. Starosta Kaminaras připustil nejméně dva takové případy. I když jsou prostory synagogy zkolaudovány pro obchodní činnost, od nájemců z řad příznivců uskupení Společně VM město živnostenský list nevyžaduje. Pořadatelkou jedné z kulturních akcí byla i zastupitelka Michaela Horná (Společně VM), která připustila, že na kulturní akci vybírala komerční vstupné. „Pokud je pořadatel jednorázových akcí bez účelu zisku, tak živnostenský list mít nemusí. Pokud je to opakovaná akce, tak živnostenský list mít musí. Vyúčtování je pak součástí kulturního grantu,“ zmínila zastupitelka Horná.

Město Velké Meziříčí podle starosty Kaminarase nebude mít v dohledné době finanční prostředky na rekonstrukci synagogy, přednost dostane výstavba kanalizace v místní osadě Olší nad Oslavou. Další velkou akcí bude rekonstrukce náměstí a sportovní halu.

„Množství akcí, které se v synagoze koná, ukazuje zájem o kulturní akce. Otevřeně přiznávám, že jde o trochu punkový přístup,“ řekl zastupitelům starosta Kaminaras. Podle starosty Kaminarase se na kulturních akcích v synagoze učastní stovky lidí měsíčně.

Starosta Kaminaras připustil, že jde ze strany města o výjimečný přístup k záchraně kulturní památky na kterou nemá kulturní památku. „Pokud přijde státní orgán, abychom budovu zavřeli, tak ji zavřeme. Riziko nesu v tuto chvíli jenom já,“ dodal starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů